Dzisiaj jest niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Podziel się:

Podziel się:

Wycieczka do Lwowa

W sobotę, 26 czerwca, grupa dzieci i młodzieży, ucząca się języka ukraińskiego z gmin: Świątki, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński wraz z opiekunami, wybrała się na pięciodniową wycieczkę do Lwowa. Celem wyjazdu było przybliżenie historii i poczucie atmosfery tego miasta a także zacieśnienie współpracy z Lwowską biblioteką. Dla większości uczestników była to pierwsza zagraniczna wycieczka, która na długo pozostawi w pamięci przyjemne wspomnienia. Tak rozpoczęliśmy wakacje.

Pierwszego dnia zawitaliśmy do Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci, dla której zawieźliśmy przybory szkolne, zebrane podczas charytatywnej zbiórki „Dzieci – Dzieciom”. Zebrane rzeczy przeznaczone będą dla dzieci przesiedlonych z terenów objętych wojną wschodniej Ukrainy, a mieszkających obecnie we Lwowie, aby godnie rozpoczęły nowy rok szkolny. Podczas kilku następnych dni mieliśmy możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc i pamiątek architektury, a towarzyszył nam w tym nasz przewodnik, pan Zenek. Zachwycaliśmy się min. Cmentarzem Łyczakowskim, Cmentarzem Orląt Lwowskich, Wysokim Zamkiem, pomnikami Adama Mickiewicza i Tarasa Szewczenki, Starym Miastem, Soborem Św. Jura i wieloma innymi ciekawymi miejscami. Wędrując Lwowskimi uliczkami, mięliśmy możliwość przekonania się, że jest to przepiękne miasto, że każdy kamień, każde miejsce to historia.
Gdy wysoka temperatura i słońce nie pozwalały nam na dalsze wędrówki po mieście, dla ochłody chowaliśmy się w ścianach zaprzyjaźnionej biblioteki. Jej pracownicy zorganizowali nam kilka ciekawych spotkań. Spotkaliśmy się dziecięcymi pisarkami: Oksaną Dumańską i Wiktorią Ameliną oraz z żołnierzem walczącym w strefie ATO- Olegiem Szewciwem. Przyjemną i smaczną atrakcją dla wszystkich dzieci okazały się warsztaty: „Czekoladowe Lwy” w pracowni pana Jurija Gajdy, podczas których własnoręcznie przygotowywaliśmy tabliczki czekolady z wizerunkami lwów. Gdy czekolada zastygała, wybraliśmy się na interaktywną wycieczką uliczkami Lwowa, w poszukiwaniu lwowskiego symbolu – lwa. Dowiedzieliśmy się przy okazji, że wszystkich lwów w mieście jest ponad 4000, co nas zaskoczyło. Za miłe przyjęcie w bibliotece dziewczynki z Dobromiejskiego zespołu „KOŁOSOCZOK” przygotowały niespodziankę – ukraińskie piosenki. Był to pierwszy ich występ za granicą. Piątego dnia pożegnaliśmy się ze Lwowem. Wracając do domu, zajechaliśmy jeszcze do Żółkwi, dawnej siedziby rodu Żółkiewskich.
Do domu wróciliśmy zmęczeni trudem podróży, ale bardzo zadowoleni z ciekawej wycieczki. Wyjazd przybliżył nam historię Lwowa, którą do tej pory znaliśmy tylko z podręczników i lekcji oraz rozbudził zainteresowania kulturą tego miasta.
(Zdjęcia dzięki: JK, MM i biblioteka we Lwowie)
Piotr Tabaka
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Tabaka oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Wycieczka do Lwowa
Oceń artykuł:

(0)