Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Podziel się:

Podziel się:

Ukraińska pisanka wielkanocna

Pisanka – jajko zdobione różnymi technikami. Jest symbolem słońca, życia, płodności, wiosennego przebudzenia, symbol Świąt Wielkanocnych. Ten rodzaj sztuki ludowej rozpowszechniony jest w wielu krajach, w tym w Polsce i na Ukrainie.

Uczniowie z Punktów Nauczania Języka Ukraińskiego w Dobrym Mieście i Świątkach rzetelnie przygotowali się do Świąt Wielkanocnych. Na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi obrządku gregoriańskiego, które w tym roku wypadają tydzień przed greckokatolickimi, odbyły się zajęcia z języka ukraińskiego poświęcone wielkanocnej pisance, na których uczniowie także wykonywali swoje prace. Na zajęcia w Dobrym Mieście zaprosiliśmy panią Annę Chaszczownik oraz artystkę rękodzieła z Dobrego Miasta panią Annę Maszczak. Podczas zajęć młodzież poznała historię pisanki oraz technikę wykonania pisanek łemkowskich, skąd pochodzą obie panie. Panie przeprowadziły warsztaty malowania pisanek techniką batikową z użyciem wosku pszczelego. Technika ta polega na ozdabianiu jaj woskiem, farbowaniu a następnie ścieraniu go. Zajęcia miały zachęcić dzieci i młodzież z mniejszości ukraińskiej do kultywowania i podtrzymywania swoich tradycji malowania pisanek i zmobilizować do rozwijania swoich zdolności. W efekcie powstały piękne, kolorowe i oryginalne prace.

W miejscowej cerkwi w ukraińską Werbnu Nediliu (Niedzielę Palmową) 5 kwietnia z dziecięcych prac została utworzona wystawa pisanek. Do prac z Dobrego Miasta i Świątek dołączyły się dzieci z Miłogórza z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Lidzbarku Warmińskim, których nauczycielem jest pani Oksana Sytczyk. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy otrzymali podziękowania oraz pamiątkowe dyplomy za trud włożony w wykonanie prac. Wystawę można obejrzeć w cerkwi p.w. Świętego Mikołaja w Dobrym Mieście, która pozostanie do ukraińskiej Wielkanocy – Welykodnia.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Piotr Tabaka oraz opublikowany na portalu Ukraińcy: Ukraińska pisanka wielkanocna
Oceń artykuł:

5.00

(1)