Dzisiaj jest wtorek, 5 grudnia 2023. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Ostre Bardo: cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Ostre Bardo: cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Ostre Bardo leży przy samej granicy z Rosją. I nawet mapy Googla mają z nim kłopot. Pokazują mianowicie, że jadąc drogą 512 z Bartoszyc przez Szczurkowo do Ostrego Barda nie dojedziemy.

Według Googla droga biegnie przez moment po rosyjskiej stronie. W rzeczywistości tą drogą da się dojechać do Ostrego Barda.
Ostre Bardo leży w powiecie bartoszyckim w gminie Sępopol. W 1947 roku wieś w 100% zasiedlono Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła". W okolicach Sępopola osiedlono około dwustu ukraińskich rodzin.

Pierwsze msze greckokatolickie w miejscowym kościele poewangelickim zaczęto odprawiać w 1957 roku. Oficjalnie greckokatolicką placówkę duszpasterską w Ostrym Bardzie ustanowił 17 października 1958 roku ks.Prymas Stefan Wyszyński. . Pierwszym duszpasterzem został o. Bazyli Oszczypko, który w 1957 roku powrócił do Polski z zesłania na Syberii.

12 listopada 1991 roku parafia rzymskokatolicka św. Michała Archanioła w Sępopolu przekazała na własność budynek świątyni wraz z placem parafii greckokatolickiej. Od 2001 roku proboszczem jest ks. Julian Krawiecki. W 2003 roku w kościele wymieniono dach. W latach 2005/2006 postawiono nowy ikonostas autorstwa Grzegorza Pielecha.

W Ostrym Bardzie organizowana jest przez parafię w uroczystość Zesłania Ducha Świętego impreza o religijno-kulturalnym, „Wiejski Piec". Celem jej jest pogłębienie świadomości religijnej i narodowej, poznanie duchowości, tradycji, historii, śpiewu, innych form twórczości

Kościół, w którym mieści się cerkiew zbudowano w XVI w.

oprac. na podstawie artykułu Lucyny Krawieckiej

Adres parafii:
11-200 Bartoszyce
ul. Poniatowskiego 4A

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maria #165560 | 83.9.*.* 10 sty 2011 11:49

    kiedys będąc malolatką chodziłam z mama do cerkwi co niedzekla 15 km na piechotę bardzo piękna cerkiew muszeę pszyjechaćna msze po tylu latach jak wyjechałam

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz