Dzisiaj jest poniedziałek, 25 listopada 2024. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Cerkiew greckokatolicka św. Józefa w Pasłęku

2015-01-02 20:12:21 (ost. akt: 2015-01-07 13:41:27)
Cerkiew greckokatolicka św. Józefa w Pasłęku

Msze greckokatolickie w pasłęckim kościele św. Józefa zaczęto odprawiać w 1959 roku.

Ukraińscy grekokatolicy w Pasłęku i okolicznych wsiach pojawili się w 1947 roku. Przesiedlono ich tutaj w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Jej celem była asymilacja Ukraińców. Zakazano nawet używania nazwy "Ukrainiec" na rzecz "wysiedleniec z Akcji "Wisła".

Na teren dawnego powiatu pasłęckiego w ramach Akcji "Wisła" zesłano w 1947 roku ponad 6 tysięcy Ukraińców. W absolutnej większości grekokatolików.

Po 1947 roku władza zlikwidowała Cerkiew greckokatolicką. Władza nie godziła się nawet na odprawianie greckokatolickich mszy. W baniach mazurskich grekokatolicy chodzili do kościoła rzymskokatolickiego, który mieścił się od 1946 roku w byłej kaplicy baptystów. Na początku lat 50-tych proboszcz zgodził się, by grekokatolicy w większe cerkiewne święta gromadzili się w kościele i śpiewali cerkiewne pieśni.

Sytuacja zmieniła się na lepsze dopiero w 1956 roku. Wtedy władze zgodziły się na utworzenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego. Nie zgodziły się jednak na odrodzenie Cerkwi greckokatolickiej. Zaczęto jednak tolerować odprawianie w kościołach mszy w obrządku wschodnim.

Na fali odwilży 1956 roku żyjący w Pasłęku i okolicznych wsiach grekokatolicy zaczęli starania o odprawianie mszy greckokatolickich. Zawiązał się komitet z Aleksadrem Dereweckim, Aleksandrem Babickim i Dymitrem Zilnykiem. Starania te zostały uwieńczone sukcesem.

7 kwietnia 1959 roku w kościele św. Józefa odprawiono naszą pierwszą mszę. Służbę Bożą odprawił ks. Jan Jaremin. Jest pochowany obok cerkwi.


Zbliżała się Wielkanoc 1959 roku. Wełykdeń bez płaszczanyci? Niemożliwe. Tak też uważał Michał Kogut. W 1959 pojechał z Pasłęka do rodzinnej Radawy koło Jarosławia. I przywiózł płaszczanycię, którą ukrył przed wysiedleniem w 1947 roku.

Płaszczanycia to liturgiczny symbol Wielkiego Postu, namalowana na płótnie ikona symbolizująca materiał, którym zostało owinięte ciało Chrystusa. Wełykdeń to Wielkanoc.

Kościół od 1992 roku jest własnością grekokatolików. W 1995 roku stał się prawdziwa cerkwią. Wtedy bowiem postawiono w nim ikonostas. W 2009 rku uliczce przy ktorej stoi cerkiew i dom parafialny nadano imię księdza Bazylego Hrynyka.

Pisząc ten tekst korzystałem z książki "Greckokatolicka parafia w Pasłęku".

Igor Hrywna

Adres i kontakt do parafii:
ul. Bazylego Hrynyka 1, 14-400 Pasłęk
tel. 55 248-11-22
e-mail: rstoroniak@wp.pl

Zobacz inne cerkwie greckokatolickie i prawosławne:




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB