Dzisiaj jest poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Chrzanowo: cerkiew greckokatolicka pw. św. Piotra i Pawła

2011-03-23 08:30:00 (ost. akt: 2013-07-17 11:53:22)
Chrzanowo: cerkiew greckokatolicka pw. św. Piotra i Pawła

Autor zdjęcia: Bohdan Tchir

Cerkiew w Chrzanowie mieści w przedwojennym budynku szkoły w Chrzanowie. To najstarsza cerkiew greckokatolicka na Warmii i Mazurach. Pierwsza msze ksiądz Mirosław Ripecki odprawił tam 2 lipca 1947 roku.

W ramach przymusowej Akcji "Wisła" wiosną i latem 1947 roku na terenie ówczesnego powiatu ełckiego osiedlono około 900 Ukraińców, prawosławnych i grekokatolików. Kilkadziesiąt osób osiedlono we wsi Chrzanowo pod Ełkiem.

Był wśród nich greckokatolicki ksiądz Mirosław Ripecki (1889-1974) z żoną. Przesiedlono ich ze wsi Liski w powiecie hrubieszowskim, gdzie ks. Ripecki był proboszczem. Tam też na jego prośbę pochowano go po śmierci w 1974 roku.

Ksiądz Ripecki od razy po przesiedleniu w przydzielonym mu domu urządził kaplicę. 2 lipca 1947 roku odprawił pierwszą mszę świętą. Wśród wysiedlonych w olsztyńskie grekokatolików pocztą pantoflową szybko rozeszła się wieść, że w Chrzanowie odprawia "nasz ksiądz". W większe święta do Chrzanowa zjeżdżali się grekokatolicy z całego województwa.

Do 1956 roku była to jedyna miejscowość na Warmii i Mazurach , gdzie regularnie odprawiały się greckokatolickie msze święte. Głównym celem Akcji "Wisła" byłą bowiem polonizacja Ukraińców. Dlatego Ukraińców rozproszono po ziemiach zachodniej i północnej Polski. zakazano używania w stosunku do nich nazwy Ukrainiec. Zlikwidowano też struktury Cerkwi greckokatolickiej.

Dlatego Chrzanowo stało się prawdziwym centrum religijnym dla ukraińskich katolików. W święta zjeżdżali tam ukraińscy katolicy nie tylko z Warmii i Mazur, ale całej Polski.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego władze tolerowały w tamtych czasach działalność księdza Ripeckiego. Najprawdopodobniej chodziło o inwigilację Ukraińców, którzy przyjeżdżali do Chrzanowa na msze.

Ksiądz Ripecki nie miał oficjalnej zgody władz kościelnych na odprawianie greckokatolickich mszy. - Po to was tu przysłali, żebyście wsiąkli w nasz organizm - usłyszał ksiądz Ripecki od ks. Teodora Benscha, administrator apostolskiego archidiecezji warmińskiej w latach 1945-1951. ( Stepan Dziubyna, I stwerdy diło ruk naszych)

Oficjalnie istnienie placówki uznał w 1952 roku ks. prymas Stefan Wyszyński.

Chrzanowo w tamtych czasach odegrało trudną do przecenienia role w podtrzymywaniu ukraińskiego tożsamości narodowej i religijnej.

- Do Chrzanowa zjeżdżali się z bliska i z daleka. jechali furmankami, autobusami, pociągami...Jechali z olsztyńskiego, gdańskiego, białostockiego, koszalińskiego, szczecińskiego...W Chrzanowie jednoczyli się w modlitwie do Boga - tak o księdzy Ripeckim i jego parafii napisał Mirosław Czech (Wona jedyna sorokolitnia, Hreko-katolyćkyj Cerkownyj Kałendar 1987)

W 1964 roku ks. Ripeckiego skazano na 3 lata więzienia za kolportowanie ukraińskich wydawnictw religijnych otrzymywanych z Watykanu. Z uwagi na wiek księdza Sad Najwyższy zawiesił wykonanie wyroku.

Po 1956 roku na Warmii i Mazurach zaczęły powstawać kolejne parafie greckokatolickie. Dlatego na zwykłe msze z czasem przyjeżdżało coraz mniej grekokatolików. raz w roku w Chrzanowie robi się jednak gwarno. W przypadające 12 lipca święto patronów parafii św. Piotra i Pawła do Chrzanowa zjeżdżają grekokatolicy z Warmii i Mazur. Przed zbudowaną w 2003 roku na cerkiewnej łące kapliczką odprawia się urozysta "Służba Boża".

W ten sposób grekokatolicy oddają cześć księdzu Mirosławowi Ripeckiemu.

Igor Hrywna

Adres parafii:
Chrzanowo 1; 19-300 Ełk
Telefon: 87 562-57-11

Zobacz inne cerkwie greckokatolickie i prawosławne:
Banie Mazurskie (cerkiew greckokatolicka)
Bartoszyce (cerkiew greckokatolicka)
Cerkiew greckokatolicka w Chrzanowie
Ełk (cerkiew prawosławna)
Dobre Miasto (cerkiew greckokatolicka)
Giżycko (cerkiew greckokatolicka)
Giżycko (cerkiew prawosławna)
Iława (cerkiew greckokatolicka)
Kętrzyn (cerkiew greckokatolicka)
Korsze (cerkiew prawosławna)
Kruklanki (cerkiew greckokatolicka)
Lelkowo: cerkiew greckokatolicka św. Jerzego
Lidzbark Warmiński (cerkiew prawosławna)
Morąg: cerkiew greckokatolicka
Olsztyn (cerkiew greckokatolicka)
Orłowo (cerkiew prawosławna)
Ostre Bardo (cerkiew greckokatolicka)
Pasłęk (cerkiew greckokatolicka)
Pasłęk (cerkiew prawosławna)
Reszel (cerkiew greckokatolicka)
Węgorzewo(cerkiew greckokatolicka)
Węgorzewo (cerkiew prawosławna)
Wojnowo (cerkiew prawosławna)
Wydminy (cerkiew greckokatolicka)
.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Shogun #242473 | 119.82.*.* 28 mar 2011 15:09

    Pan Igor Hrywna pisze bardzo ciekawe artkuly i dziekuje za to. W tym artykule Pan Igor hrywna napisal: "Oficjalnie istnienie placówki uznał w 1952 roku ks. prymas Stefan Wyszyński. ". Dzowole sobie dodac, ze ks. prymas Stefan Wyszyński to facet, ktory osobiscie duzo zrobil dla zniszczenia cerkwi greckokatolickiej w Polsce.... On sam osobiscie przylozyl swoje rece do tego, ze ta cerkiew greckokatolicka musiala isc przez tak ciernista droge w Polsce. Przeto nie jestem w stanie akceptowac takiego postepowania wyzej wymienionego Stefan Wyszyńskiego.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)