Dzisiaj jest czwartek, 8 grudnia 2022. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Górowo Iławeckie: cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego

Górowo Iławeckie: cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Gotycka cerkiew. Brzmi to trochę dziwnie, ale nie na Warmii i Mazurach. I nie w Górowie Iławeckim. Bo w Górowie nad miastem rzeczywiście góruje gotycka cerkiew z XIV wieku.

Ukraińcy pojawili się w Górowie Iławeckim i okolicach w 1947 roku. Komuniści osiedlili ich tutaj w ramach przymusowej Akcji "Wisła". W sumie z południowo - wschodniej Polski na północ i zachód wysiedlono wtedy około 150 tysięcy Ukraińców. Ponad 50 tysięcy trafiło do ówczesnego województwa olsztyńskiego, z czego ponad 4 tysiące do ówczesnego powiatu górowoiławeckiego. Większość przesiedleńców stanowili grekokatolicy.

Podstawowym celem Akcji 'Wisła" była asymilacja Ukraińców. Zlikwidowano między innymi Cerkiew greckokatolicką. Władza nie uznawała ich istnienia jako mniejszości narodowej. Zmieniło się to częściowo po 1956 roku. Wtedy komuniści zgodzili się na założenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego. Nie pozwolono jednak na odrodzenie Cerkwi greckokatolickiej. Tolerowano jedynie odprawianie mszy greckokatolickich.

W Górowie Iławeckim pierwsza mszę greckokatolicka odprawił ks. Jan Bułat 7 kwietnia 1957 r. w kościele rzymskokatolickim w Górowie Iławeckim. Przez następne 25 lat to tam odprawiano greckokatolickie nabożeństwa.

W 1981 roku grekokatolicy odkupili od ewangelików ich popadająca w ruinę świątynię. Odremontowali kościół i zamienili go w cerkiew.

Cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego: Kościół zbudowano w 1367 roku. Na suficie zachowało się barokowe malowidło z 1660 roku. To jedno z najpiękniejszych tego typu zdobień na Warmii i Mazurach. Przedstawia sceny biblijne i wydarzenia z życia Jezusa. W połączeniu z ikonostasem i podokiennymi ikonami Jerzego Nowosielskiego wywołuje to niesamowite wrażenie. To połączenie gotyku baroku i duchowości Wschodu naprawdę warto zobaczyć

Adres parafii: 11-220 Górowo Iławeckie; ul. Ripeckiego 1, tel: 89 761-17-79.
Nabożeństwa w niedziele i święta godz. 09:00, 17:00

Igor Hrywna

Najbliższe parafie greckokatolickie: Bartoszyce, Lidzbark Warmiński i Lelkowo. W Żywkowie kaplica greckokatolicka.

Zobacz zdjęcia z innych cerkwi greckokatolickch i prawosławnych:
Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pamiętam #932571 | 80.50.*.* 29 gru 2012 11:18

  Pamiętam ten zrujnowany kościół i często widuję go teraz - aż przyjemnie popatrzeć jak teraz wygląda. Ale mam jedno pytanie. W tekście jest napisane: " W 1981 roku grekokatolicy odkupili od ewangelików ich popadająca w ruinę świątynię. Odremontowali kościół i zamienili go w cerkiew." Co znaczy, że grekokatolicy odkupili świątynię od protestantów? Przecież ten budynek nie był już własnością protestantów tylko państwa, poza tym chyba nie było mowy o kupowaniu-sprzedawaniu tylko o przekazaniu przez państwo Cerkwi. Niech ktoś mi to wyjaśni. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Shogun #242458 | 119.82.*.* 28 mar 2011 14:59

   Pan Igor Hrywna napisal:"W Górowie Iławeckim pierwsza mszę greckokatolicka odprawił ks. Jan Bułat 7 kwietnia 1957 r. w kościele rzymskokatolickim w Górowie Iławeckim. Przez następne 25 lat to tam odprawiano greckokatolickie nabożeństwa." Dozwole sobie napisac, ze gdyby nie ks, Jan Bulat to niczego by w Gorowie nie bylo. Ks. Jan Bulat czyto deszcz, czy snieg, to zawsze siadal na swoj motorek i jechal z Kandyt do Gorowa , a pozniej do Ostrobarda by odprawic Msze. Sw. Przeto zaslugi ksiedza Bulata sa bardzo duze, o ktorych niestety niektorzy zapomnieli. Tym bardziej byl taki ks. greckokatolicki w Gorowie, ktory rozbil parafie byzmniejszyc zaslugi Ks. Bulata i pokazac jaki on jest wazny. Ten czlek poprowadzil wiernych greckokatolickich do cerkwi malutkiej prawoslawnej przy cmentarzu by zrobic brudno robote w parafii greckokatolickiej. Dlatego osobiscie slyszalem od ks. Bulata slowa:" Pryiszol _bur i narobyl dziur".... Przeto bardzo prosze o wiecej szacunku dla bardzo zasluzonego ks. Jana Bulata.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Shogun #242437 | 119.82.*.* 28 mar 2011 14:43

   Ktos napisal:"Grekokatolicy zawdzięczać powinni dużo dla ks.kanonika Kazimierza Pacewicza".... Bardzo w taka "dobroczynna teze watpie i mam na to bardzo silne argumenty nmieznane innym....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. do: ku pamięci #215974 | 81.190.*.* 1 mar 2011 12:14

   Co racja, to racja. Faktycznie dzięki staraniom ks. kanonika k.Pacewicza otrzymalismy ten kościół

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ku pamięci #181862 | 87.205.*.* 28 sty 2011 09:28

   Grekokatolicy zawdzięczać powinni dużo dla ks.kanonika Kazimierza Pacewicza, bo to dzięki jego staraniom dostali ten kościół, no i prawda do sporego remontu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. tdk76orl7 #177324 | 89.29.*.* 23 sty 2011 23:06

   "Wewnątrz znajduje się ikonostas wykonany przez Jerzego Nowosielskiego oraz największe na Warmii malowidło sufitowe" - z całym szacunkiem, ale Górowo Iławeckie, to nie jest Warmia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)