W Watykanie trwa inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Przed papieżem klękają po kolei kardynałowie. Przy dwóch z nich Jan Paweł II wstaje i podnosi ich z klęczek. To kardynałowie Stefan Wyszyński i Josyf Slipyj.
Kardynał Josyp Slipyj ( ukr. Йосиф Сліпий, 1892 - 1984) spędził 18 lat w sowieckich łagrach i na zesłaniu. To była cena jaka zapłacił za wierność Stolicy Apostolskiej.
Przyszły Patriarcha Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej księdzem został w 1917 roku. Po zajęciu przez sowietów Lwowa 25 listopada 1939 został w tajemnicy wyświęcony na biskupa z prawem następstwa po metropolicie Andrzeju Szeptyckim. Po jego śmierci 1 listopada 1944 roku został zwierzchnikiem Cerkwi greckokatolickiej.
Nie zgodził się na przejście na prawosławie. 11 kwietnia 1945 został aresztowany razem z pozostałymi biskupami greckokatolickimi. W marcu 1946 r. skazano go na 8 lat łagru za „zdradę Związku Radzieckiego”.
W 1953 r. mógł odzyskać wolność. Warunek był jeden: uzna likwidację Cerkwi greckokatolickiej. Nie zrobił tego. Uwolniony z łagru, pozostał na zesłaniu na Syberii. Ponownie aresztowany w 1958 roku. Skazany na 7 lat łagru za za „agitację i propagandę antyradziecką”.
Przez ten cały czas starał się utrzymać kontakt z działająca w podziemiu Cerkwią. Wysyłał na Ukrainę tajne listy pasterskie, w których zachęcał do wierności Stolicy Apostolskiej i trwania w katolicyzmie.
Wolność odzyskał, bo ówczesny I sekretarz KPZR Nikita Chruszczow chciał ocieplić stosunki z Watykanem. W 1963 roku z łagru przewieziono go do Moskwy. Tam hierarcha dowiedział się, że odzyska wolność pod warunkiem, że wyjedzie do Rzymu. Biskup odmówił. Wtedy od wysłannika Watykanu dowiedział się, że taka jest wola Ojca Świętego. Wtedy zgodził się na wyjazd.
W 1965 roku otrzymał godność kardynała. Zmarł w Rzymie w 1984 roku. Jan Paweł II udał się do rzymskiej bazyliki św. Zofii, by oddać hołd zmarłemu przez złożenie pocałunku na jego czole.
W 1992 roku jego ciało kardynała przewieziono do Lwowa i złożono w soborze św. Jura. Tak wypełniła się jego życzenie wyrażone w testamencie:
A kiedy nasza Cerkiew i nasz ukraiński naród odzyskają wolność, to zanieście moją trumnę na ojczystą ziemię ukraińską i złóżcie w cerkwi św Jura we Lwowie, obok grobu Sługi Bożego Andrzeja.
W listopadzie 2011 roku radni Bytowa jednogłośnie przyjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy Parkowa na kardynała Josyfa Slipyja. Przy tej ulicy stoi cerkiew greckokatolicka.
W Polsce istnieje kilka ulic nazwanych imionami greckokatolickcih księży. Przy wszystkich tych ulicach stoją greckokatolickie cerkwie.
W Węgorzewie i Górowie Iławeckim swoje ulice ma ks. Mirosław Ripećkyj, w Pasłęku ks. Bazyli Hrynyk, w Iławie metropolita Andrzej Szeptycki.
oprac. Igor Hrywna
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
o. Pawło #496817 | 83.11.*.* 1 sty 2012 22:02
A w Przemyślu bp Jan Śnigurski http://www.przemysl24.pl/ludzie/biskup-j an-snigurski.html
Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! odpowiedz na ten komentarz
mania #495251 | 94.78.*.* 31 gru 2011 09:52
W Pasłęku jest również ulica księdza Bazylego Hrynyka
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
Spostrzegawczy #493655 | 83.25.*.* 29 gru 2011 21:45
w Biłym Borze jest również ulica ks. Bazylego Hrynyka
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz