Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Cyganka zawiniła, Ukraińców powiesili

2011-11-14 07:00:00 (ost. akt: 2011-11-14 00:50:08)
Cyganka zawiniła, Ukraińców powiesili

Wstrząsające zdjęcie. Czworo martwych dzieci przywiązanych drutem do drzewa. Przez lata to zdjęcie pokazywano jako przykład zbrodni dokonanych przez UPA w 1943 roku. Tymczasem te dzieci zamordowała ich matka. 11 grudnia 1923 roku. We wsi Antoniówka koło Radomia.

Męża Cyganki Marianny Dolińskiej (1891-1928) policja aresztowała zimą 1923 roku. Kobieta została sama z 4 dzieci. Błąkała się z dziećmi po zamarzających bagnach koło Radomia. Popadła w obłęd. Jak mówiła potem lekarzom w Tworkach uznała, że jedynym sposobem na uchronienie dzieci przed głodem jest ich zabicie. Powiesiła je na drzewie i zgłosiła się na policję.

Kilka lat później w "Roczniku Psychiatrycznym" ukazał się na ten temat artykuł ze zdjęciem. Ponownie zdjęcie ukazujące zamordowane dzieci z innej perspektywy opublikowano w tym samym periodyku w 1948 roku.


Zdjęcie nieoczekiwaną karierę zaczęło robić w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Już jako zdjęcie polskich dzieci pomordowanych przez UPA. Miało przedstawiać ofiary UPA ze wsi Kozówka koło Tarnopola. Bodaj jako pierwszy napisał o Kozówce w kontekście dzieci dr Aleksander Korman w książce "Nieukarane zbrodnie SS-Galizien z lat 1943-1945" wydanej w Londynie w 1989 roku. Wtedy to o zamordowanie polskich dzieci w Kozówce oskarżył żołnierzy dywizji SS-Galizien a o współudział OUN-UPA i Ukrainische Hilfpolizei.

To właśnie dr Aleksander Korman rozpropagował zdjęcie w 2 książkach wydanych w Niepodległej już Polsce. W 2003 roku Korman wydał album "Ludobójstwo UPA na ludności polskiej". Zdjęcie z Antoniówki jest jego okładką.

Aleksander Korman „Stosunek UPA do Polaków na ziemiach południowo-wschodniej II Rzeczypospolitej”: Fotografia przedstawia widocznych z jednej strony czworo polskich dzieci przytwierdzonych do drzewa tworząc – jak wówczas mówiono – „wianuszek”. Drzewo to było jednym z wielu na polnej alei starych drzew wiodącej do folwarku. Przy każdym drzewie, oprawcy tworzyli podobne „wianuszki” z polskich dzieci, a na transparencie zawieszonym nad drogą miał widnieć napis: „Droga do samostijnej Ukrainy”...

Prezentowana na fotografii zbrodnia dzieciobójstwa, była najprawdopodobniej rezultatem „uroczystego” przyjmowania rekruta do UPA, polegający na tym, że każdy z nich dokonywał zabójstwa jednego dziecka – Lacha w dowód, że „zasługuje” na miano „wojaka” i złożenie przysięgi UPA na rewolwer lub pistolet. Była to swoista upowska zbrodnicza solidarność.

W 2007 roku prawdziwą historię zdjęcia opisała Rzeczpospolita. To dlatego w 2008 roku rzeźbę nawiązująca do tego zdjęcia zdjęto z pomnika ofiar UPA w Przemyślu. Podobnie było z pomnikiem w Warszawie autorstwa Mariana Koniecznego. Pierwotny projekt przedstawiał skrzydlate drzewo, do którego przybite były małe dzieci. W wyniku protestów projekt został zmieniony.

Mimo tego, zdjęcie dalej żyje swoim życiem.W marcu 2010 ks. Isakowicz w towarzystwie kilku osób protestował przed pałacem prezydenckim przeciwko postawieniu pomnika Ukraińcom zamordowanym w 1944 roku we wsi Sahryń. Protestowali w towarzystwie zdjęcia dzieci Marianny Dolińskiej.

oprac. Igor Hrywna

Ps. Niestety historia tego zdjęcia posłużyła szowinistycznym politykom na Ukrainie do negowania w ogóle "rzezi wołyńskiej". Niestety tak to już na razie jest, że stosunki polsko-ukraińskie ostatnich lat ciągle piszą ekstremiści z obu stron Bugu.


Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. markos #1998717 | 87.105.*.* 24 maj 2016 12:18

  Bzdury i banderowska propaganda, że to cyganka powiesiła.... Takich zbrodni dokonywali bandyci z oun i upa na dzieciach polskich w Tarnopolu!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gocław - iskra #1141900 | 37.209.*.* 13 lip 2013 12:01

  Niestety, mimo że to zdjęcie nie przedstawia mordu polaków przez ukraińców to nie znaczy niestety że takich zdarzeń nie było... zginęło w tamtym okresie ponad 100,000 mieszkańców wschodniej Polski...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bodzio #1034032 | 25 mar 2013 12:59

  Nie wybielajcie "dokonań" nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA. Te organizacje w sposób zorganizowany i metodyczny przeprowadziły ludobójstwo Polaków na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce. Metody dokonywania tej zbrodni były wyjątkowo brutalne, co świadczy o bestialstwie zbrodniarzy. Cel był jeden: za wszelką cenę i wszelkimi metodami usunąć Polaków (i nie tylko Polaków) z tych ziem, żeby utworzyć tam państwo ukraińskie. Była to oczywiście utopia, bo zarówno Niemcy, jak i później Sowieci nigdy by nie pozwolili na istnienie niepodległej Ukrainy. Dlatego warto pamiętać, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta...

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Bohun #1025486 | 178.43.*.* 16 mar 2013 19:50

  Jest to jedno z setek celowo rozpowszechnianych kłamstw służących do wybielania ukraińskich zbrodni jakie nie mogą się ludziom pomieścić w głowach! Banderowcy mordowali Polaków według 300 zalecanych im w instrukcjach sposobów mających na celu przysporzenie niewyobrażalnych męczarni ofiarom. Więc wianuszek z małych dzieci to jedna z lżejszych form usmiercania przez UPA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gigunia #541936 | 188.33.*.* 3 lut 2012 11:31

  Zdjęcie jest fałszywe, ludobójstwa nie było! O to chodzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Jarema #496897 | 88.156.*.* 1 sty 2012 23:07

  A ja jestem potomkiem uciekinierów z własnej ziemi przed UPA. Szczęście, że moja rodzina cieszyła się wielkim poważeniem wśród ludności i w porę zostali ostrzeżeni przez Ukraińców, którzy pracowali u moich Dziadów. Zdołali uciec porzucając majątek - którego do dziś nie odzyskaliśmy. Fakt jest jeden niezaprzeczalny, że bestialstwo i zwyrodnienie oraz pomysłowość UPA w mordowaniu ludności Polskiej była nieprawdopodobna - dlatego zdjęcie zostało łatwo przyszyć ludności Ukraińskiej. Natomiast nie zapominajmy o zwykłych ludziach po obu stronach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Podlasiak #484005 | 77.254.*.* 20 gru 2011 09:24

  Jestem potomkiem wysiedlonych w akcji Wisła, wyrastałem w poczuciu krzywdy. Wpajano mi nienawiść do tych, którzy nas ciemiężyli i stawiano mi UPA za przykład jak trzeba przed nimi się bronić. Gdy dorosłem zacząłem czytać książki historyczne jednych i drugich i czytam do dziś. Uznając prawo do życia za najwyższą wartość uznałem, że usprawiedliwianie morderców jakimikolwiek wyższymi celami, nawet takimi jak wolna Ukraina to stawianie się w jednym rzędzie ze Stalinem i Hitlerem. Dlatego odrzucam propagandę UPA, komunistów i Polaków. Chce budować przyjaźń bez totalitaryzmów takich jak nacjonalizm, nie zapominam o mordach Bezpeky na moich rodakach, którzy nie chcieli być nacjonalistami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. AD #481304 | 78.133.*.* 17 gru 2011 13:16

  Jestem potomkiem Lwowiaka, który nienawiść do Ukraińców wpajał mi od zawsze. Przez długie lata kierowałem się uprzedzeniami wszczepionymi mi przez ojca. Trwało to do momentu kiedy zainteresowałem się historią wzajemnych stosunków i zrozumiałem, że są to ludzie tacy sami jak my Polacy. Są źli i dobrzy zarówno Ukraińcy jak i Polacy. Mam wielu przyjaciół ukraińskiego pochodzenia. Tym wszystkim, którzy kultywują nienawiść między naszymi narodami radzę aby pogłębili swoją wiedzę historyczną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. Podlasiak #478657 | 77.254.*.* 15 gru 2011 10:38

  Dlaczego pokrętna? W dole śmierci w Ostrówkach znaleziono ponad 100 szkieletów dzieci. Zwyrodnienie UPA nie znało granic. To zdjęcie jest fałszywe, są inne które są prawdziwe. Zbrodnie są bezsprzecznie udowodnione. A wy zamiast je potępić i uwolnić się od upiorów przeszłości to szukacie usprawiedliwień. Na rękę jest to tylko nacjonalistom bo ich usprawiedliwiacie i Rosjanom bo wbijają klin między Polskę i Ukrainę

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do Podlasiaka #477833 | 213.17.*.* 14 gru 2011 17:18

   Pokrętna jest ta twoja logika, bardzo pokretna

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. żona lota #474434 | 81.190.*.* 11 gru 2011 21:29

    Wszystko pięknie, ale w tym artykule nikt nikogo nie wybiela. Autor opisuje fakt i już. Gdyby II RP nie próbowała polonizować Ukraińców, UPA nie miałoby pożywki dla swojego istnienia? Może gdybyśmy się dogadali przed wojną, Hitler nie zwiódłby Ukraińców obietnicami wolnej Ukrainy? Już raz 2 narody o tak podobnej historii zmarnowały swoją szansę, nie warto tego powtarzać. Dlatego smutne są te wszystkie pogardliwe komentarze. Nikogo nie staram się usprawiedliwiać, tylko może czas zrozumieć, ze nic nie jest jedynie czarno- białe.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Monika #468043 | 83.28.*.* 6 gru 2011 19:23

    Już bardzo długo interesuję się kulturą ukraińską, jednak historia to też moja działka. Wiem jakie były nasze relacje na przestrzeni wieków, nie wybielam Polaków i wiem ze sporo zawinili co bardzo mnie boli bo jestem Polką. Tutaj być moze rzeczywiście nastąpiła pomyłka, lecz pisze z wielką prośbą do was wszystkich jeżeli to przeczytacie.: osób piszących tutaj artykuły , Polaków i Ukraińców. Ukraina ma w swojej historii wiele znakomitych postaci z których moze być dumna ale błagam nie wybielajmy UPA. To właśnie oni ponoszą odpowiedzialność za okropne zbrodnie popełnione na Polakach ale także Ukraińcach i osobach innych narodowości. Nie mówię że wszyscy w tych szeregach byli źli bo tak na pewno nie było, jednak to własnie UPA jest odpowiedzialna za masowe mordy niewinnej ludności cywilnej, często właśnie małych dzieci. Zrozumcie wielki żal Polaków bo to dla nasz przykre jeżeli organizuje się np. rajdy Bandery czy chce nazwać lotnisko jego imieniem. To on wydał rozkaz by niszczono wszelkie ślady polskości na tych ziemiach. Wielka część odpowiedzialności za to co się stało spada na niego. Ukraina ma wielu bohaterów i nie musi odwoływac się do UPA raniąc tym Polaków. Dążmy do porozumienia, rozmawiajmy ze sobą, wyjaśniajmy wspólne konflikty by raz na zawsze je zamknąć...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. UKR #464366 | 83.20.*.* 3 gru 2011 10:36

    ciekawy artykuł ; )

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   4. jak #449144 | 89.228.*.* 20 lis 2011 22:12

    Wołoszański kiedys sypnął wiadomoscia, ze w Wermachcie walczyło 300 tys Polaków (nie wzzyscy z własnej woli). Słyszeliście o granatowej polskiej policji, ktora służyła niemcom?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   5. Jilo #447291 | 89.228.*.* 18 lis 2011 22:14

    Olo Piłsudski tez był zbrodniarzem? Litwini twierdzą, że był.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   6. olo #446966 | 178.182.*.* 18 lis 2011 18:20

    Można wybaczyć tak jak wybaczyliśmy Niemcom, tylko proszę zauważyć, że Niemcy nie twierdzą, że są niewinni. Nie nadają obiektom publicznym imienia Hitlera. Ukraińcy natomiast chcą by lotnisko we Lwowie nosiło imię zbrodniarza Bandery. Mnie, jako potomkowi mieszkańców Wołynia po prostu się to nie podoba

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   7. Jagna #445261 | 89.228.*.* 17 lis 2011 13:22

    Zadaliscie sobie kiedykolwiek pytanie skad wzięli sie Polacy z prawej strony Dniepru, aż pod Kijów? Znacie odpowiedz? Nie? Bo dogadali sie w 1686 roku z ruskimi, podpisali tzw"Wieczyn poko" i okupowali prawa czesc Ukrainy.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Polka #444789 | 178.36.*.* 17 lis 2011 06:50

     Każdy ma prawo do "własnej racji". Proszę jednak sobie odpowiedzieć na pytanie: o jakich wydarzeniach we wzajemnych relacjach polsko – ukraińskich świadomość społeczna jest większa: o tych, co ukazują zło czy dobro ? Moim zdaniem, trzeba pamiętać o przeszłości. To nasze korzenie. Ale powinna to być mądra pamięć. Nie wykorzystywać jej do jątrzenia, ciągłego podsycania wzajemnej niechęci, czy nawet nienawiści. Wybaczyliśmy Niemcom, dlaczego nie możemy zrozumieć i wybaczyć Ukraińcom, obecnie naszym znajomym, przyjaciołom, a jakże często członkom rodzin? Wszak jesteśmy chrześcijanami, nieprawdaż?

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. olo #444383 | 46.204.*.* 16 lis 2011 19:21

     Warmiak ma rację. Przedstawili tą sytuację w taki sposób aby wyglądało, że UPA nie jest niczemu winna. Może by jednak opisać jakąś akcję tej organizacji przeciwko ludności Polskiej? Takich artykułów tutaj brakuje

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    3. żona lota #443227 | 83.8.*.* 15 lis 2011 20:51

     Super, że jest taki portal, który pokazuje prawdziwą historię, bez zadęcia i bez podżegania narodowych kłótni. Niestety, niektórym nawet jak podstawi się pod nas fakty, to oni o wymyślaniu bajek - "moja prawda jest najmojsza", prawda? A jeśli chodzi o Bieszczady, poczytaj, czy tylko twoich rodaków dotknęła tam krzywda...

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. Polka #442279 | 83.9.*.* 15 lis 2011 10:10

      Prawda w bólach się rodzi.Szacunek dla autora tekstu.Sapere auso.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Warmiak #442092 | 82.139.*.* 15 lis 2011 07:43

      Poprawiacze historii znowu wykorzystują jakieś pomyłki?To nie Chachły mordowali Rodaków?Wymyślają róże bajki -że to nie oni, tylko Bracia z Moskwy itd, itd.To nie w Rosji mordowano i palono całe wsie Rodaków - to się działo na Wołyniu,Podolu czy w Bieszczadach.Te zbrodnie to dzieło UPA lub w przebraniu SS-mani ,ale Ukraińcy.Nikt tego za nich nie "robił".

      Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. jaj #441230 | 77.253.*.* 14 lis 2011 13:57

      Super tekst!!!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz