Dzisiaj jest niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Polaków mordowali Ukraińcy. Nawet kiedy byli Rosjanami

2011-08-31 01:00:00 (ost. akt: 2011-10-13 22:21:00)
Polaków mordowali Ukraińcy. Nawet kiedy byli Rosjanami

To Polak ma na swoim mundurze krew tysięcy warszawiaków wymordowanych przez SS w czasie powstania warszawskiego. Erich von Zalewski z pochodzenia był 100% Polakiem. To , że był SS-Obergruppenführerem nie ma tu nic do rzeczy. To Polak mordował Polaków.

Idiotyczne? Niedorzeczne? Niesmaczne? Tak. Fakt pozostaje jednak faktem. Erich von dem Bach do 1940 roku nazywał się von dem Bach-Zelewski, a jeszcze wcześniej po prostu von Zelewski. Pochodził z Lęborka z rodziny o polskich korzeniach.

Czy to znaczy, że był Polakiem? Oczywiście nie. Był Niemcem, fanatycznym hitlerowcem i generałem SS. Dlatego nikomu nie przyjdzie nawet do głowy nazywać go Polakiem.

Dlaczego o tym piszę? Ma to związek z malutką wsią Biała w województwie warmińsko-mazurskim. A dokładniej z oficjalnym serwisem gminy Biskupiec Pomorski, gdzie rzeczona osada leży.

Otóż wyczytałem na tym serwisie o wymordowaniu tam 13 Polaków w lutym 1945 roku. Kto ich wymordował? Ukraińcy. Jacy Ukraińcy? Ano "Ukraińcy-własowcy". Tak się o nich pisze na stronie gminy Biskupiec. A kim byli w rzeczywistości owi "własowcy". Byli to jeńcy radzieccy, którzy wstąpili w szeregi Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Stworzył ją były sowiecki generał Andrzej Własow.

- Ocenia się, że naszywki ROA mogło nosić nawet 800 tys. Rosjan i przedstawicieli innych narodowości (głównie Kozaków, ale też Ukraińców, czy przedstawicieli narodów Azji Środkowej) w służbie armii niemieckiej - pisze się o własowcach w Wikipedii.

Wymienieni tutaj Kozacy nie maja nic wspólnego z Ukraińcami. Mowa tutaj o rosyjskich kozakach, z jakich część uważała się za grupę etniczną narodu rosyjskiego czy wręcz za odrębny naród.

Skąd zatem autorzy opisu o zbrodni w osadzie Biała wiedza, że dokonali jej Ukraińcy? Tego nie wiem. Nie wiem też, czy mordercy byli rzeczywiście narodowości ukraińskiej. Ale jeżeli byli własowcami, to wybrali sobie narodowość rosyjską. Tak jak kat Powstania Warszawskiego wybrał sobie niemiecką.


Informacja z oficjalnej strony Urzędu Gminy Biskupiec Pomorski:

Okropnego mordu polskich robotników leśnych w osadzie Białe (4 km na wschód od Łąkorza) dokonała grupa Ukraińców – własowców 07.02.1945 r. Robotnicy Ci z rodzinami zamieszkiwali w należącym do nadleśnictwa Łąkorz domu nad jeziorem Białe. W styczniu 1945 r. w okolicznych lasach ukrywała się grupa własowców z Jagdkommando z Brodnicy, wykorzystywana w ostatnich miesiącach okupacji hitlerowskiej do tropienia i likwidacji grup polskiego podziemia oraz polsko – radzieckiej spadochronowej grupy rozpoznawczo – dywersyjnej „Pomorze”, wspieranej przez miejscową ludność. Ci własowcy u robotników leśnych pozostawili rannego kolegę i sami schronili się w lesie.

Wojsko sowieckie po wkroczeniu do Łąkorza 28.01.1945 r. penetrując teren natknęło się na pozostawionego u robotników leśnych rannego Ukraińca. Zabrano go i podobno zastrzelono. Dowiedziawszy się o tym fakcie własowcy 07.02.1945 r. z zemsty za wydanie rannego Ukraińca Rosjanom wymordowali 13 mieszkańców domu. Ocalały tylko dwie osoby. Zamordowano m.in. rodziny: Jabłońskich (4 osoby), Smolińskich (4 osoby), Godzińskich (3 osoby), wśród nich pięć kobiet i czworo dzieci – najmłodsze miało 7 lat. Najstarszy Józef Godziński, miał 76 lat. Wszystkich pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Łąkorzu. Miejsce tragedii obecnie upamiętnione jest metalowym krzyżem


Igor Hrywna

Ukraińcy nie mordowali warszawiaków: zobacz
Jak SS-man, to musi być Ukrainiec: zobacz

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paula #1647239 | 31.174.*.* 27 sty 2015 02:13

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie przejmujcie się Ukraińcy Polakami - oni już tak mają, że muszą z kogoś robić kozła ofiarnego - padło na Ukraińców - zawsze to czepianie się i w ogóle. Ja też mam ukraińskie korzenie i spotkało mnie z tego powodu wiele nieprzyjemności tylko za to, że jestem w połowie Ukrainką. Jestem też w połowie Polką, ale jak słyszę te komentarze obrażające Ukraińców... to mam ochotę wypiąć się na Polskę, naprawdę. Polacy to tylko obrażać potrafią i nic więcej. Uczepili się Ukraińców jak pijany płotu i dalej, huzia na Józia. Nie zwracajcie uwagi, kochani Ukraińcy - zawsze musi być ktoś najgorszy, aby Polacy mogli w ten sposób leczyć swoje kompleksy - leczyli je w 1919, kiedy zabrali wam ZURL i leczą do tej pory. Moje serce 100 % za wami. Kocham was!

  1. Piotr Gursztyn #1558965 | 89.78.*.* 19 lis 2014 09:20

   Twierdzenie, że Bach-Zelewski był w 100 porc. z pochodzenia Polakiem jest grubym nadużyciem. Miał w dużej części polskie korzenie, ale nie w 100 proc. Zwłaszcza, że jego rodzice nie poczuwali się do żadnej więzi z polskością

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jerzy #1550685 | 83.9.*.* 17 lis 2014 17:06

   Panie Igorze, nie prowokoj Pan nas ,my Polacy znamy historie mordu wolynskiego.Przydalo by sie Panu choc odrobine pokory bo na rozum to ............

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ottak #371566 | 89.228.*.* 6 wrz 2011 13:03

   A gdzie w artykule napisane jest, że własowcy byli "cacy"? Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Lena #370658 | 82.139.*.* 5 wrz 2011 13:49

   Niemcy- cacy ,UPA - cacy,Własowcy-cacy .Sami się mordowaliśmy i zniszczyliśmy całą Polskę?Poprawiacze historii wkroczyli do współczesnej Polski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (27) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. poboku #366365 | 77.253.*.* 31 sie 2011 06:17

   Panie Hrywna, czy kogoś w tym kraju nie dopadła jakaś psychoza? Mam ponad 50 lat i jak najdalej sięgam pamięcią, zawsze to Polacy byli mordowani, pacyfikowani, wywożeni na sybir, osadzani i zabijani w obozach i łagrach przez bolszewików, hitlerowców, własowców, UPA i sam Bóg wie przez kogo jeszcze. Niedawno podano do wiadomości publicznej, że Żydzi też mordowali polaków a teraz coraz częściej mówi się, że i Polacy mordowali Polaków. A ja się pytam - kto to jest 37 milionów ludzi między Tatrami i Bałtykiem i między Odrą i Bugiem?A kim są około 15 milionów Polonii rozsianej po całym Świecie. Wydaje się, że z tym mordowaniem to jakaś przesada.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)