Dzisiaj jest czwartek, 8 grudnia 2022. Imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Korsze: cerkiew prawosławna św.św. Piotra i Pawła

2014-03-11 12:10:25 (ost. akt: 2014-03-11 12:10:04)
Korsze: cerkiew prawosławna św.św. Piotra i Pawła

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Parafia prawosławna w Korszach powstała dzięki mieszkańcowi Reszla, który był... katolikiem. Przeszedł na prawosławie i doprowadził do powstania cerkwi i parafii w... Sątopach-Samulewie. W 1966 roku przeniesiono ją do Korsz.

W 1947 roku w okolicach Korsz osiedlono sporą grupę Ukraińców. Wysiedlono ich z rodzinnych ziem w południowo-wschodniej Polsce w ramach przymusowej Akcji "Wisła". oficjalnym jej powodem była śmierć gen. Świerczewskiego. W sumie na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono około 56 tysięcy Ukraińców. Celem Akcji "Wisła" była ich asymilacja. Do 1956 roku Ukraińcy jako mniejszość narodowa nie posiadali żadnych praw.

Większość z przesiedlonych Ukraińców była grekokatolikami. Byli to potomkowie prawosławnych, którzy na początku XVIII wieku uznali władzę papieża, ale zachowali swój własny obrządek i hierarchię duchowną. Ich Cerkiew z czasem nazwała się: Cerkiew greckokatolicka. Po 1947 roku polscy komuniści zakazali działalności nie tylko Cerkwi, ale nawet odprawiania mszy w obrządku greckokatolickim.

Sytuacja zmieniła się nieco po 1956 roku, kiedy to władza niechętnie zgodziła się na odprawianie mszy greckokatolickich w rzymskokatolickcih kościołach. Nie zgodziła się jednak na prawne odrodzenie Cerkwi. Grekokatolicy, którzy chcieli modlić się w swoim obrządku, często spotykali się także z niechęcią ze strony księży rzymskokatolickich. I zdarzało się, że ten opór rzymskokatolickcih księży popychał grekokatolików ku Polskiej Autokefalicznej Cerkwii Prawosławnej. Taka właśnie sytuacja doprowadziła do powstania parafii prawosławnej w Korszach.

Mieszkający w Reszlu Ołeksa Biłyj przez 7 lat starał się o umożliwienie odprawiania mszy greckokatolickich w Reszlu lub w okolicy w którymś z kościołów rzymskokatolickich. W końcu zwrócił się z prośbą do władz Cerkwi prawosławnej o utworzenie parafii prawosławnej. Powstała ona w 1963 roku w Sątopach Samulewie. Trzy lata później przeniesiono ja do Korsz. W 1968 roku prawosławni oficjalnie stali się właścicielami kościoła poewangelickiego przy ulicy Mickiewicza.

Budynek cerkwi pochodzi z 1905 roku. W środku na uwagę zasługuje drewniana ambona, przewieziona z kościoła w Sątopach - Samulewie. Po obu stronach ołtarza znajdują się obrazy, namalowane przez mnicha z klasztoru w Jabłecznej. Obraz z prawej strony ukazuje księcia Włodzimierza i jego matkę Olgę, a z lewej przyjęcie chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej przez św. Włodzimierza.

A swoja drogą, Ołeksa Biłyj przechodząc na prawosławie paradoksalnie osiągnął swój cel. Po powstaniu parafii prawosławnej, od razu znalazło się miejsce na odprawianie mszy greckokatolickich w Reszlu.
opracował Igor Hrywna

Adres parafii:
11-430 Korsze,
ul. Mickiewicza 33
089 754-01-24

Zobacz inne cerkwie greckokatolickie i prawosławne:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB