Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Kruklanki: cerkiew greckokatolicka

2011-03-15 09:00:00 (ost. akt: 2013-07-11 12:30:26)
Kruklanki: cerkiew greckokatolicka

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Cerkiew zbudowana w latach 1998 - 1999. W środku współczesny ikonostas.

W okolicach Kruklanek, jak na całych Mazurach, Ukraińcy pojawili się w 1947. Przesiedlono ich przymusowo z rodzinnych ziem w południowo - wschodniej Polsce w ramach Akcji "Wisła". Na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono około 58 tysięcy Ukraińców, grekokatolików i prawosławnych. Na teren ówczesnego powiatu węgorzewskiego prawie 7 tysięcy.

Celem Akcji "Wisła" była asymilacja Ukraińców. Dlatego zakazano nawet używania w stosunku do nich określenia "Ukrainiec" i nakazano zastąpić je terminem "przesiedleniec z akcji W". Nie tylko zlikwidowano struktury Cerkwi greckokatolickiej, ale zakazano nawet odprawiania mszy greckokatolickich.

Zgodnie z wytycznymi Ukraińcy nie mogli stanowić więcej niż 10% mieszkańców wsi, gminy i powiatu. W olsztyńskim te proporcje nie zostały zachowane, również w powiecie giżyckim. W wielu wsiach było ich więcej niż 50%. Władze myślały o ponownym przesiedleniu części z nich. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tego.

Po 1956 władze zgodziły się na odprawianie mszy greckokatolickich w kościołach rzymskokatolickich. Wielu rzymskokatolickich proboszczów nie chciało jednak wpuścić do swoich kościołów grekokatolików. W wielu przypadkach skutkowała dopiero groźba przejścia grekokatolików na prawosławie.

Msze greckokatolickie w kościele w Kruklankach zaczęto odprawiać w 1962 roku. Miejscowi rzymskokatoliccy proboszczowie nie zawsze odnosili się życzliwie do grekokatolików. - Nie będziecie nas rżnęli piłami, a klucza do kościoła nie dam na udzielenie ślubu G...ci dam - tak do greckokatolickiego księdza Myrosława Pidłypczaka w 1978 roku powiedział miejscowy proboszcz rzymskokatolicki. Wspomina o tym ks. mitrat Stepan Dziubyna w swoich wspomnieniach " I stwerdy diło ruk naszych".

W 1996 roku poświęcono kamień pod budowę cerkwi. Budowę rozpoczęto w 1998 roku. Pierwszą Słuzbę Bożą (mszę) w nowej cerkwi odprawiono 25 grudnia 1999. W cerkwi współczesny ikonostas. Cerkiew mieści się przy ulicy Wodnej.

Proboszczami parafii w Kruklankach prawie od początku jej istnienia są księża bazylianie z Węgorzewa. Obok cerkwi dom zakonny greckokatolickich sióstr Służebnic.

Adres i kontakt do parafii:
Kancelaria parafialna:
11-600 Węgorzewo, ul. Turystyczna 11
Tel.: 87 427-29-41

Msze w niedziele i święta: godz. 11.

W Kruklankach działa koło Związku Ukraińców w Polsce. Koło współorganizuje coroczną imprezę Nicz na Iwana Kupała.


Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB