Dzisiaj jest czwartek, 30 marca 2023. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Olsztyn: cerkiew greckokatolicka Pokrowy (Opieki) Matki Bożej

2011-02-19 11:23:00 (ost. akt: 2013-07-29 13:15:10)
Olsztyn: cerkiew greckokatolicka Pokrowy (Opieki) Matki Bożej

Autor zdjęcia: mh

Cerkwie to jeden z najmłodszych elementów naszego krajobrazu kulturowego. Są związane z przymusowym przesiedleniem na Warmię i Mazury Ukraińców.

Ukraińscy grekokatolicy na Warmii i Mazurach pojawili się w 1947 roku. Przesiedlono ich tutaj w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Jej celem była asymilacja Ukraińców. Zakazano nawet używania nazwy "Ukrainiec" na rzecz "wysiedleniec z Akcji "Wisła".

Zgodnie z zasadami Akcji "Wisła" Ukraińców nie wolno było osiedlać między innymi w w miastach wojewódzkich. Dlatego w Olsztynie Ukraińcy zaczęli pojawiać dopiero kilka lat po Akcji.

Po 1947 roku władza zlikwidowała Cerkiew greckokatolicką. Władza nie godziła się nawet na odprawianie greckokatolickich mszy.

Sytuacja zmieniła się na lepsze dopiero w 1956 roku. Wtedy władze zgodziły się na utworzenie Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego. Nie zgodziły się jednak na odrodzenie Cerkwi greckokatolickiej. Zezwolono jednak na odprawianie mszy greckokatolickich w kościołach rzymskokatolickich.

W 1957 roku msze greckokatolickie zaczęto odprawiać w Dobrym Mieście. Tam tez modlili się grekokatolicy z Olsztyna.

Parafia greckokatolicka w Olsztynie powstała dopiero w 1979 roku dzięki staraniom w Olsztynie o. Josafata Romanyka, Prowincjała Zakonu Ojców Bazylianów. Nabożeństwa odbywały się w rzymskokatolickim kościele Chrystusa Króla ojców franciszkanów przy ul. Wyspiańskiego.

W 1991 r. parafię objął ks. dr Jarosław Moskałyk, który rozpoczął w olsztyńskim ratuszu starania o przekazanie obiektu nadającego się do adaptacji na świątynię lub gruntu na jej budowę. Taki grunt parafia otrzymała przy ul. Lubelskiej. Budowę cerkwi rozpoczęto w 1997 roku i zakończono w roku 2000.

Adres i kontakt do parafii:
Parafia greckokatolicka bizantyjsko - ukraińska Pokrowy (Opieki) Matki Bożej
Lubelska 10, Olsztyn
tel: 89 527 72 63 ‎
Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB