Dzisiaj jest sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Studniówka w ukraińskim ogólniaku w Górowie Iławeckim

2012-01-21 10:05:18 (ost. akt: 2012-01-21 10:24:20)
Studniówka w ukraińskim ogólniaku w Górowie Iławeckim

Trzy albo sześć lata temu (w zależności od tego czy rozpoczęli naukę w gimnazjum czy w liceum) przekroczyli mury tej wyjątkowej placówki oświatowej - Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. 20 stycznia przyszli maturzyści spotkali się w malowniczo udekorowanej sali gimnastycznej na tradycyjnym balu studniówkowym.

Było tradycyjnie i godnie. Bal rozpoczął się od uroczystego, w rytmie popularnego ukraińskiego marsza, wprowadzenia do sali dyrektorów, nauczycieli i wychowawców. Kilka zwięzłych słów powitania i wszyscy zostali zaproszeni do późnego obiadu, po którym miała nastąpić część główna przyjęcia. Zanim goście i gospodarze zasiedli za stołami, obecny na studniówce ks. dziekan Jan Łajkosz poprosił wszystkich do wspólnej modlitwy.

Po smacznym posiłku abiturienci ustawili się do korowodu, powolnego tańca połączonego ze śpiewaniem lirycznej pieśni, w której przypomnieli wspólnie spędzone lata, nawiązane przyjaźnie, długie godziny nauki, a także czas zabawy i pracy.

Przed nie tak już odległym momentem opuszczenia szkoły uczniowie symbolicznie podzielili się z kolegami, nauczycielami i rodzicami korowajem, dekorowanym pszennym chlebem, który pojawia się na stołach tylko przy bardzo szczególnych okazjach. Korowaj rozdawali dyrektorzy i klasowi wychowawcy.

Za wspólnie spędzone lata i wysiłek włożony w naukę podziękował przyszłym maturzystom dyrektor Mirosław Olejnik. Życzył im, oczywiście, jak najlepszych wyników przy egzaminach maturalnych, a potem zdobycia indeksów wybranych szkół wyższych, poprosił także o pamięć, aby młodzi ludzie wspomnieli czasem progi szkoły, gdzie wspinali się po czasem dosyć stromych szczeblach edukacji, aby także niekiedy odwiedzali ją, ponieważ zawsze znajdą tutaj otwarte drzwi.

Potem już rozpoczęła się wesoła zabawa do samego rana – też tradycyjnie.

Bohdan Tchórz
Три або шість років тому (залежно від того, чи почали навчання в гімназії чи в ліцеї) переступили пороги цієї виняткової освітньої одиниці – Комплексу шкіл з українською мовою навчання в Гурові Ілавецькому – щоби саме з нею пов’язати своє наукове прийдешнє. Вчора, 20 січня, день після празника Богоявлення Господнього, майбутні матуристи зустрілися у мальовничо прикрашеному власними руками гімнастичному залі своєї „Alma Mater” на традиційному стоднівковому балі. До забави запросили також своїх вихователів і вчителів. Не позабули й про батьків.

Було традиційно й велично. Забава почалася від врочистого, під ритм популярного українського марша, введення до залу директорів, вчителів і вихователів. Після кількох слів привітання усіх присутніх запросили до обіду, зараз після якого мала початися головна частина торжества. Але доки гості з господарями сіли до столів, присутній у залі о. декан Іван Лайкош попросив усіх до спільної молитви.

Після смачного обіду абітурієнти стали до хороводу, традиційного, повільного танцю поєднаного з ліричною піснею, словами якої учні згадали спільно проведені роки, нові знайомства, довгі години праці з підручниками, і також милий час забави.

День, коли нинішні абітурієнти попрощаються зі школою, не такий вже далекий. Отже, треба символічно поділитися з колегами, вчителями й батьками короваєм, пшеничним хлібом, який появляється на столах лише при виняткових нагодах. Короваєм ділили директори разом з класними керівниками.

За спільні роки проведені в мурах школи та зусилля вкладені в навчання подякував майбутнім матуристам директор Мирослав Олійник. Звичайно, бажав їм якнайкращих результатів при матуральних іспитах, а потім успішного навчання у вибраних ними вищих школах. Попросив також про пам’ять, щоби молоді люди часом згадали пороги школи, де здобували інколи досить круті стежки знань, щоби часом відвідували її, знаючи, що двері тут завжди відкриті.

А пізніше почалася вже весела забава до самого рана – також традиційно.

Богдан Тхір

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazurek #537461 | 212.160.*.* 31 sty 2012 14:15

  Brawo za trzymanie się tradycji. To piękna rzecz. Czasami nam Polakom tego brakuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mazur #524920 | 84.179.*.* 23 sty 2012 13:15

   Co ty kate masz wspolnego z Ukraina? Polskojezyczni Ukraincy maja swoje prawa na Ukrainie i nie musisz sie o nich martwic. Co do tutejszych Ukraincow to maja oni takie same prawa do Warmi i Mazur jak ty, bo twoi przodkowie nie sa napewno rodowitymi Warmiakami lub Mazurami tylko naplywowymi po wojnie. Przodkowie Ukraincow zostali w przeciwienstwie do twoich przodkow przywiezieni na tak zwane ziemie "odzyskane" lub jak kto woli przez Polakow uzyskane w wagonach towarowych w brew wlasnej woli z Bieszczad. Czy to bylo sprawiedliwe czy nie, niech okreslaja to historycy, tak jak niech oceniaja historycy czy sprawiedliwe bylo wysiedlanie ludnosci etnicznej z tej Ziemi. Nie wszyscy Warmiacy i Mazurzy jak sie potocznie sadzi wybrali RFN jako nowa ojczyzne, pomimo wspolnego jezyka. Duza czesc wyemigrowala z Europy. W Kanadzie posiadaja Mazurzy i Warmiacy duze zwiazki.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Maria #523642 | 83.20.*.* 22 sty 2012 12:15

    To niesamowite, że nie będąc w ojczystym kraju, nawet tam się nie rodząc, można tak mocno podtrzymywać swoją kulturę i tradycję. Zdjęcia robią wrażenie!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Lola #523273 | 89.228.*.* 21 sty 2012 23:30

    Fajne te koszule:-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Worliniak #522873 | 77.178.*.* 21 sty 2012 17:06

    Synowie akcji Wisła Cieszy od serca że nikt się nie wstydzi, pochodzenia ojców. Może wkrótce, będzie właśnie ten język w Polsce przydatny w co wierzę.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   4. SHOGUN #522612 | 119.82.*.* 21 sty 2012 12:59

    Gratuluje. Zycze wszystkim jak najlepszych wynikow w egzaminach maturalnych i dostania sie na dobre studia. U nas rok akademicki juz dobiega konca. Wlasnie mamy egzaminy semestralne, oceny w komputery i i przygotowujemy sie do 20 marca- uroczystosc zakonczenia studiow na uniwerku. Zagraniczni studenci ( z okolo 20 krajow, w tym jedna studentka i z Polski) odleca do swoich krajow jak ptaki. Ale od 1-go kwietnia zaczyna sie juz nowy rok akademicki i nowe twarze studentow z roznych krajow swiata... w salach wykladowych.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   5. JaJacek #522453 | 89.228.*.* 21 sty 2012 10:31

    Kurcze, fajne. takie inne:-)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz