Dzisiaj jest piątek, 27 stycznia 2023. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zapraszamy na koncerty Szewczenkowskie

2016-02-27 14:30:00 (ost. akt: 2016-03-07 15:39:27)
Chór Żurawli w cerkwi greckokatolickiej w Giżycku

Chór Żurawli w cerkwi greckokatolickiej w Giżycku

Autor zdjęcia: ih

Społeczność ukraińska Warmii i Mazur jak co roku także i w tym, uczci pamięć ukraińskiego Wieszcza Tarasa Szewczenki. Poeta, prozaik i malarz Taras Szewczenko stał się jeszcze bliższy wszystkim Ukraińcom podczas Rewolucji Godności przełomu lat 2013 /2014. Był jej symbolem, duchowym przywódcą.

To jego zawołanie sprzed przeszło ponad 150 lat: „Walczcie a zwyciężycie! Wam sam Bóg pomaga!”, było obecne i zagrzewało uczestników kijowskiego Euromajdanu do oporu, do walki o nadzieję, o demokratyczną europejską Ukrainę.

1. W sobotę 12 marca o godz. 12.00 w kętrzyńskim kinie „Gwiazda” wystąpi Reprezentacyjny Chór Męski ZUwP „Żurawie” oraz młodzi artyści z punktów nauczania języka ukraińskiego w Kętrzynie i Barcianach.

2. Tego samego dnia o godz. 17.00 chór „Żurawie” wystąpi również w Lidzbarskim Domu Kultury, a razem z nim młodzi artyści z miejscowego i ościennych punktów nauczania języka ukraińskiego.

3. Natomiast w niedzielę koncert z udziałem „Żurawli” i zespołu „Suzirjaczko” odbędzie się w olsztyńskim Teatrze S. Jaracza. Początek o godz. 12.00.

Ukraiński poeta narodowy, malarz, przedstawiciel romantyzmu Taras Szewczenko urodził 9 marca1814 we wsi Moryńce w powiecie zwinogródzkim gubernii kijowskiej, zmarł zaś 155 lat temu, 10 marca 1861 w Petersburgu. Poeta urodził się w rodzinie  pańszczyźnianego chłopa we wsi należącej do zrusyfikowanego Niemca, Wasilija Engelhardta. W dziewiątym roku życia chłopiec stracił matkę, w jedenastym – ojca, który - zanim umarł - posyłał go do cerkiewnej szkoły w Kiryłówce, później zaś Szewczenko uczęszczał na naukę do miejscowego diaka. Po dwóch latach służby u pierwszego despoty, z którym zetknął się w życiu – jak określał potem tę szkołę u diaka – Szewczenko zbiegł do sąsiedniego miasteczka Łysianki, do pisarza ikon, gdyż od dzieciństwa interesował się malarstwem. Tam również nie było warunków do prawdziwej nauki.

W trzynastym roku życia wrócił do Kiryłówki i został gromadzkim pastuchem. Spotykał wędrownych ślepców – kobziarzy, bandurzystów i lirników, którzy śpiewali pieśni o przeszłości Ukrainy, o walkach z Tatarami i Polakami, Honcie i Żeleźniaku, o Sahajdacznym i Chmielnickim…

Żył czterdzieści siedem lat, z czego 24 lata spędził w poddaństwie, 10 lat na zesłaniu, 3,5 roku pod nadzorem policji, 9 lat na wolności. Pochowano go na cmentarzu Smoleńskim w Petersburgu. W maju 1861 przewieziono, a raczej przeniesono jego zwłoki, zgodnie z życzeniem wyrażonym w utworze Testament, pod Kaniów na wysokie wzgórze, skąd roztacza się szeroki widok na Dniepr i pola Ukrainy… 22 kwietnia 1838 Szewczenko przestał być chłopem pańszczyźnianym. W Szkole Sztuk Pięknych pracował pod kierownictwem Karola Briułłowa. Równocześnie zdobywał intensywną pracą wykształcenie literackie oraz studiował nauki przyrodnicze i fizykę. W 1848 roku wydał pierwszy zbiorek poezji „Kobzar”, który stał się szybko ogromnym wydarzeniem literackim.

Zbiorek poetyckich utworów poety,„Kobzar” który jest swego rodzaju narodowym modlitewnikiem każdego świadomego Ukraińca, został też wydany niemal w 80 językach świata. Tego nieprzerwanie aktualnego ukraińskiego Wieszcza, choć od jego śmierci minęło 154 lata szanuje i ceni cały świat. W świecie, poza Ukrainą, pomniki Szewczenki znajdują się w ponad 70 krajach. Są też setki ulic, placów i skwerów nazwanych jego imieniem. Jedna z ulic znajduje się w Olsztynie… Ukraińcy Warmii i Mazur każdego roku w marcu, miesiącu urodzin i śmierci autora „Kobzara” czczą jego pamięć koncertami, wieczornicami i spotkaniami..
sm

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna