Dzisiaj jest środa, 8 lutego 2023. Imieniny Irminy, Piotra, Sylwii

"Rok Miłosierdzia" pod opieką ukraińskiej ikony

2016-01-03 14:22:18 (ost. akt: 2016-01-03 15:48:18)
Rok Miłosierdzia pod opieką ukraińskiej ikony

Prawie trzy godziny trwało uroczyste nabożeństwo w olsztyńskiej cerkwi, którym żyjący na Warmii i Mazurach grekokatolicy zainagurowałali Rok Miłosierdzia. Przypomnijmy, że papież Franciszek otwierając «Rok» w Kościele katolickim modlił się przez greckokatolicką ikoną "Brama Miłosierdzia".

Ojciec Święty Franciszek o jarosławskiej ikonie dowiedział się od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy, który jej kopię otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich głoszonych na Ukrainie. To jedyny znany obraz religijny nosząca nazwę "Brama Miłosierdzia". Jest nią Maryja, która jest symboliczną Bramą otwierającą drogę do Zbawienia.

Rok Miłosierdzia papież Franciszek oficjalnie rozpoczął otwierając drzwi święte w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Potem na całym świecie
biskupi otworzyli symbolicznie drzwi we wszystkich kościołach katedralnych oraz świątyniach jubileuszowych. Przechodząc przez nie, każdy wierny będzie mógł uzyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych.

Taką jubileuszową świątynią jest także cerkiew w Olsztynie, gdzie drzwi otworzył arcybiskup Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik żyjących w Polsce grekokatolików.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu (południowo-wschodnia Polska), w której znajduję się słynąca łaskami ikona Brama Miłosierdzia zbudowano w latach 1717-1747. "Napisaną" (zgodnie ze wschodnią tradycją ikon się nie maluje, ale pisze) pomiędzy 1630 i 1640 rokiem ikonę przeniesiono tam z innej jarosławskiej cerkwi. W 1779 roku papież Pius VI uznał ikonę za cudowną.

Po II wojnie światowej na skutek wysiedleń do Związku Sowieckiego a potem Akcji "Wisła" parafia greckokatolicka w Jarosławiu, podobnie jak cała struktura Kościoła greckokatolickiego w Polsce, przestała istnieć.

Prawowici właściciele odzyskali świątynię dopiero w 1987 roku. Z czasem wróciła do niej także cudowna ikona. Niestety została "tylko" wypożyczona, bo formalnie jest własnością muzeum.

W 1996 roku na życzenie Jana Pawła II ikonę ukoronowano koronami papieskimi.

oprac. Igor Hrywna


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna