Dzisiaj jest piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Ingres arcybiskupa Eugeniusza Popowicza

2015-12-19 17:08:52 (ost. akt: 2015-12-19 17:32:25)
Biskup Popowicz w czasie konsekracji cerkwi w Godkowie koło pasłęka (10 października 2015)

Biskup Popowicz w czasie konsekracji cerkwi w Godkowie koło pasłęka (10 października 2015)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

100 księży i kilkudziesięciu biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich wzięło udział w ingresie nowego metropolity greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej abp. Eugeniusza Popowicza. Uroczystości odbyły się w soborze archikatedralnym w Przemyślu.

Nowy metropolita urodził się w 1961 roku w Człuchowie koło Koszalina. Po święceniach był wikariuszem w parafiach greckokatolickich w Pasłęku i Elblągu. Doktoryzował się w Instytucie Wschodnim w Rzymie. Przez kilka lat wykładał we Lwowskiej Akademii Teologicznej. Po powrocie do Polski był proboszczem w Górowie Iławeckim, Lelkowie a potem w Przemyślu.

Ojciec Święty w 2014 roku mianował ks. mitrata dr. Eugeniusza Mirosława Popowicza biskupem pomocniczym archidiecezji przemysko-warszawskiej. 7 listopada abp Popowicz przejął stery metropoli z rąk abp. Iwana Martyniaka, który zrzekł się urzędu w 2014 roku, kiedy skończył 75 lat.

Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, światowy zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.


Grekokatolicy w powojennej Polsce: Struktury Cerkwii greckokatolickiej w Polsce zostały zniszczone przez komunistów w latach 1945-1947. W 1946 roku komuniści deportowali do ZSRR bp. przemyskiego Jozafata Kocyłowskiego (1876-1947). Biskup przed wywiezieniem napisał do Ojca Świętego krótkie oświadczenie o następującej treści: „ W przypadku mojego aresztowania i zesłania proszę powiadomić Ojca Świętego, że swoją przysięgę wierności i oddania Mu do ostatniego tchu, do ostatniego uderzenia mojego serca dochowam. Oddaję się w jego ręce i proszę o Ojcowskie Błogosławieństwo".

W ZSRR biskupa skazano na 10 lat łagru. Biskup Kocyłowski zmarł w łagrze. Beatyfikowany w 2001 roku przez Jana Pawła II.

Po 1956 roku ówczesna władza zgodziła się tylko na tworzenie greckokatolickich placówek duszpasterskich w ramach Kościoła rzymskokatolickiego. Jednak dopiero w 1989 żyjący w Polsce grekokatolicy doczekali się swojego biskupa, którym został ks. mitrat Jan Martyniak. W 1991 reaktywowano struktury Cerkwii greckokatolickiej. W 1996 roku powstała greckokatolicka Metropolia przemysko-warszawskiej. W jej skład weszły: archidiecezja przemysko-warszawska i diecezja wrocławsko-gdańska. Na czele metropolii stanął abp Jan Martyniak. Biskupem diecezji wrocławsko-gdańskiej jest do dzsiaj bp Włodzimierz Juszczak.

Obecnie na terytrium Metropolii działa ponad 140 parafii.Igor Hrywna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB