Dzisiaj jest sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Grekokatolicy z Elblagą budują cerkiew

2011-10-02 10:57:12 (ost. akt: 2011-10-02 15:32:19)
Ksiądz Mitrat Andrzej Sroka z makietą nowej cerkwi

Ksiądz Mitrat Andrzej Sroka z makietą nowej cerkwi

Autor zdjęcia: Andrzej Oletzki

Grekokatolicy z Elblaga będą się modlić w cerkwi z prawdziwego zdarzenia. Na razie modlą się w dawnej kaplicy pogrzebowej.

Ulica Traugutta bliska jest sercom grekokatolików mieszkających w Elblągu i okolicach. Wprawdzie pierwszym miejscem, w którym ta wspólnota sprawowała swoją liturgię była kaplica Sióstr Katarzynek na ul. Zamkowej (zaczęło się to w 1974 r.), ale już własnym miejscem kultu (dzięki życzliwości katolickiego duchowieństwa Elbląga, a zwłaszcza ks. Mieczysława Józefczyka), stała się kaplica właśnie przy ul. Traugutta, będąca pozostałością kompleksu rozebranego kościoła św. Anny (kaplica pogrzebowa).

I tak będzie dalej, gdyż po drugiej stronie ulicy, przy Rondzie Compiegne, powstaje nowy obiekt sakralny – cerkiew z prawdziwego zdarzenia.

- Wspólnotę grekokatolicką Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu tworzy 180 rodzin, tzn. około 350 osób – mówi Proboszcz ks. mitrat Andrzej Sroka. - Dotychczasowa kaplica była stanowczo niewystarczająca, zwłaszcza na czas świąt i uroczystości.

Już 10 lat temu zrodził się w sercu ks. Andrzeja (gdy tylko przybył do elbląskiej placówki duszpasterskiej) pomysł budowy cerkwi. Proboszcz miał doświadczenie budowlane z Morąga, potrzeba było życzliwości i wsparcia nie tylko parafian ale i władz miasta. Ponieważ brakowało planu zagospodarowania tego rejonu Elbląga sprawa się przedłużała ale wreszcie udało się kupić działkę (27 arów) i po uroczystym poświęceniu w 2010 roku prace ruszyły…

Szybko się okazało, że wybrany teren nie jest stabilny co wymusiło odpowiednie przygotowanie fundamentów. Nie mogły być posadowione na palach (ogromny koszt!) dlatego zdecydowano się na płytę betonową zwaną poduszką. Tyle udało się zrealizować w poprzednim roku. Świątynia zaprojektowana jest w kształcie ośmiokąta z prezbiterium skierowanym na wschód, o powierzchni użytkowej 550 m kw. Obok cerkwi zaplanowany jest Ośrodek Doradztwa Rodzinnego (połączony z plebanią i kancelarią) na ponad 400 m kw.

Plan na rok 2011 przewiduje wzniesienie murów zewnętrznych (wysokość ok. 4 metrów), filarów z chórami i prezbiterium.

- Jeśli Bóg i pogoda pozwolą uda się go zrealizować – twierdzi proboszcz – Ufam nie tylko błogosławieństwu niebios ale i swoim parafianom, których wielka ofiarność pozwoliła zgromadzić odpowiednie fundusze na bieżące prace.

Grekokatolicki duszpasterz podkreśla również życzliwość ks. Janusza Kawęckiego (parafia św. Brunona przy ul. Kosynierów Gdyńskich) i jego parafian, którzy wsparli dzieło budowy cerkwi. Kosztorys przewiduje kwotę ok. 1,9 mln. zł. Zamiarem na rok 2012 jest konstrukcja dachu. Nowoczesny obiekt jest wznoszony według koncepcji arch. Romana Łewosiuka z Gdańska i projektu arch. Wiesławy. Olejniczak z Elbląga, a średni czas realizacji tego typu budowli wynosi około 6 lat.
Andrzej Oletzki


Zobacz inne cerkwie greckokatolickie i prawosławne:

Asuny: cerkiew greckokatolicka
Banie Mazurskie (cerkiew greckokatolicka)
Bartoszyce (cerkiew greckokatolicka)
Braniewo: cerkiew św. Trójcy
Cerkiew greckokatolicka w Chrzanowie
Ełk (cerkiew prawosławna)
Dobre Miasto (cerkiew greckokatolicka)
Giżycko: cerkiew greckokatolicka św. Trójcy
Giżycko (cerkiew prawosławna)
Górowo Iławeckie: cerkiew greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Iława (cerkiew greckokatolicka)
Kętrzyn: cerkiew greckokatolicka św. Bazylego Wielkiego
Korsze (cerkiew prawosławna)
Kruklanki (cerkiew greckokatolicka)
Lelkowo: cerkiew greckokatolicka św. Jerzego
Lidzbark Warmiński (cerkiew prawosławna)
Morąg: cerkiew greckokatolicka
Olsztyn (cerkiew greckokatolicka)
Orłowo (cerkiew prawosławna)
Ostre Bardo (cerkiew greckokatolicka)
Pasłęk (cerkiew greckokatolicka)
Pasłęk (cerkiew prawosławna)
Pieniężno: cerkiew greckokatolicka św Michała
Reszel (cerkiew greckokatolicka)
Węgorzewo(cerkiew greckokatolicka)
Węgorzewo (cerkiew prawosławna)
Wojnowo (cerkiew prawosławna)
Wydminy: cerkiew greckokatolicka świętych Włodzimierza i Olgi

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB