Dzisiaj jest poniedziałek, 3 października 2022. Imieniny Bogumiła, Gerarda, Józefy

Pomnik dla „proboszcza Majdanka”

2018-03-22 21:57:39 (ost. akt: 2018-03-22 22:07:30)
Pomnik dla „proboszcza Majdanka”

Autor zdjęcia: BT

Pod koniec bieżącego roku, bądź na początku przyszłego w Lublinie powstanie pomnik błogosławionego ukraińskiego greckokatolickiego księdza Emiliana Kowcza*. Zginął on w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Niosąc posługę duszpasterską wszystkim bez wyjątku uwięzionym, za swoją nieugiętą postawę ks. E. Kowcz w obozie otrzymał przydomek „proboszcz Majdanka”.

Rada miasta Lublina jednogłośnie przyjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na budowę pomnika, który powstaje z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. W uzasadnieniu uchwały radni m.in. napisali: „Jego postawa otwartości na każdego człowieka, bez względu na narodowość i wyznanie znalazła szczególny wyraz w trudnych latach wojny. Podczas pobytu w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku ks. Emilian Kowcz zachował ducha ofiarności, przez cały czas sprawował posługę kapłańską".

Pomnik stanie w pobliżu wejścia do muzeum na Majdanku. Jego autorem jest rzeźbiarz z Kijowa Aleksander Diaczenko.

Monument uzupełniony będzie wyrytym – po polsku, ukraińsku i hebrajsku – napisem, fragmentem listu, który ks. Kowcz napisał z Majdanka do rodziny: „Tu wszyscy jesteśmy równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Jestem jedynym księdzem wśród nich. Nawet nie mogę sobie wyobrazić, jak będzie tutaj beze mnie. Tutaj widzę Boga, który jest jeden dla nas wszystkich, niezależnie od naszych różnic religijnych. Może nasze kościoły są inne, ale ten sam Wielki i Wszechmogący Bóg kieruje nami wszystkimi. Kiedy odprawiam mszę świętą wszyscy modlą się. (…) Oni umierają na różne sposoby, a ja pomagam im przejść przez ten mały most do wieczności”.

W uroczystości poświęcenia pomnika błogosławionemu ks. Kowczu w Przemyślanach (Ukraina) w 2012 roku wzięło udział ponad tysiąc księży oraz sióstr i braci zakonnych.


_______________________________________
*Ks. Emilian Kowcz przed wybuchem II Wojny Światowej ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach (Перемишлянах – zdjęcia) koło Lwowa. W czasie wojny ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, parafianom zakazywał uczestniczenia w antyżydowskich akcjach. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W grypsach do bliskich prosił, aby nie czynić starań o jego uwolnienie, czuł się potrzebny w obozie, gdzie pełnił posługę duszpasterską. Zmarł 25 marca 1944 r. W 2001 r. został we Lwowie beatyfikowany przez Papieża Jana Pawła II.

Księdzu Emilianowi Kowczowi poświęcona została wzruszająca pieśń, słowa do której napisał Aleksander Bohaczuk (Олександр Богачук). Znana przede wszystkim w diasporze. Śpiewa ją także młodzież z „Żurawki”, zespołu wokalnego z górowskiego Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana