Dzisiaj jest środa, 21 lutego 2024. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Pamiętali o żołnierzach Petlury

2016-06-15 13:28:58 (ost. akt: 2016-06-15 13:41:39)
Pamiętali o żołnierzach Petlury

Tradycyjnie, jak co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Kozackich Mogiłach w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się uroczystość upamiętnienia internowanych żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej otamana Symona Petlury

Polscy i ukraińscy żołnierze walczyli ramię w ramię z bolszewickim najeźdźcą w 1920 roku pod Zamościem i nad Wisłą. Po podpisaniu traktatu ryskiego ukraińskich żołnierzy internowano w kilku obozach w Polsce. W Aleksandrowie znalazło się ok. 4 tys. żołnierzy, niektórzy z rodzinami. 21 z nich zmarło naturalnie w trakcie internowania. Pochowano ich wokół kurhanu uwieńczonego krzyżem kozackim.

Po II wojnie światowej cmentarz podadał w ruinę. Zaczęto go odnnawiać z inicjatywy prof. Omelana Wiszki, nie żyjącego od dwóch lat profesora Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Oficjalnie otwarto go w 1993 roku. Bardzo aktywnie włączyły się do tego władze miasta i tak jest do dziś. Obecny burmistrz dr Andrzej Cieśla od kilku lat roztacza pieczę nad tym ukraińskim cmentarzem wojskowym.

W tegorocznych uroczystościach (2016) udział wzięli m. in.: konsul Ukrainy w Gdańsku Lew Zacharczyszyn, radca Ambasady Ukrainy w Warszawie Mikołaj Jarmoluk, delegacja kozaków zaporoskich z hetmanem Dmytrem Sahajdakiem, liczne delegacje instytucji i urzędów powiatu i miasta Aleksandrów Kujawski, a także delegacja Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Białym Borze, przedstawiciele społeczności ukraińskiej z Olsztyna i Elbląga. Nabożeństwo żałobne za zmarłych odprawił prawosławny duchowny, ks. płk Mikołaj Hajduczenia.
smKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Z #2188158 | 185.34.*.* 23 lut 2017 07:43

    Zbliża się 65 rocznica śmierci gen.Waltera - Pamiętajmy o nim!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz