Dla każdego świadomego Ukraińca Aleksandrów Kujawski musi kojarzyć się z żołnierzami armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. To także miejsce, które zaświadcza o wspólnej walce Polaków i Ukraińców z bolszewickim wrogiem.
Wspólna wyprawa polsko-ukraińska niestety zakończyła się porażką. W 1920 roku Polska musiała podpisać rozejm z bolszewikami. Ukraińscy żołnierze zostali internowani w kilku obozach w Polsce, miedzy innymi w Aleksandrowie Kujawskim. Trafiło tam wedle różnych szacunków od 2,5 do 3,5 tysiąca żołnierzy. Komendantem obozu został gen. Marko Bezruczko, który w 1920 roku dowodził obroną Zamościa przed atakiem Armii Czerwonej.
Zmarłych W Aleksandrowie Kujawskim żołnierzy chowano na przyobozowym cmentarzu. W 1921 roku usypano tam kurhan zwieńczony zaporoskim krzyżem z tryzubem. Do 1939 roku cmentarzem grobami opiekowali się ci żołnierze, którzy po rozwiązaniu obozu osiedlili się w Aleksandrowie i w okolicach.
W 1991 roku z inicjatywy Omeliana Wiszki , przy pomocy miejscowych władz, IPN, Związku Ukraińców w Polsce i ambasady ukraińskiej cmentarz został odnowiony.
2 czerwca 2012 w Aleksandrowie Kujawskim już po raz 19 odbyły się uroczystości ku czci spoczywających tam ukraińskich żołnierzy połączone z ekumeniczną modlitwą za spokój ich dusz. Ukraińską Cerkiew Greckokatolicką reprezentował greckokatolicki kapelan wojskowy a zarazem proboszcz parafii greckokatolickich w Lidzbarku Warmińskim i Dobrym mieście ks. Bohdan Sytczyk.
W uroczystościach wzięły udział między innymi delegacje ukraińskich szkół z Bartoszyc i Białego Boru. Cieszy, że w uroczystościach biorą udział przedstawiciele miejscowych władz lokalnych i szkół.
Lubomira Tchórz
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez