Dzisiaj jest środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Chrystos Woskres

2010-01-28 15:45:21 (ost. akt: 2010-03-29 14:59:30)
Chrystos Woskres

Autor zdjęcia: orest

Chrystos Woskres czyli Chrystus Zmartwychwstał. Tak witają się w Wielkanoc mieszkający w naszym regionie grekokatolicy i prawosławni. W tym roku Wielkanoc świętują tydzień po rzymokatolikach.

Wielkanoc to dla Ukraińców Wełykdeń, co można przetłumaczyć jako Wielki Dzień.
W przeddzień są święcone pokarmy. W koszyczkach wyróżniają się pięknie zdobione pisanki (kraszanki), niestety coraz rzadziej malowane ręcznie oraz "paska" specjalny chleb. Kiedyś był to wielki bochen, teraz z reguły jest to niewielka bułka.


Pokarmy święcone są w cerkwiach. Tam, gdzie ich nie ma, robi się to w prywatnych domach lub po prostu na świeżym powietrzu, jak w Miłkach koło Giżycka, skąd pochodzi filmik i zdjęcie. Pokarmy święci ksiądz Dymitr Harasim.

Jutrznie wielkanocne odbywają się z reguły nocą lub wczesnym rankiem i trwają kilka godzin. Liturgię rozpoczyna wyjście wszystkich z cerkwi. Jest ona zamykana a wierni trzykrotnie ja obchodzą niosąc ze sobą "płaszczenycię" - ikonę symbolizującą Chrystusa schodzącego w otchłań, który wyrywa umarłych z czeluści zła.

Potem duchowny trzykrotnie stuka krzyżem w drzwi, po czym zgromadzeni wchodzą do środka.

W naszym województwie mieszka kilkadziesiąt tysięcy chrześcijan wschodnich. Największe ich skupiska znajdują się na północy województwa oraz w Olsztynie.

Mieszkający w naszym regionie grekokatolicy to potomkowie prawosławnych, którzy kiedyś zawarli unię z Rzymem. Większość z nich to Ukraińcy, którzy trafili tu w ramach przymusowej akcji przesiedleńczej "Wisła" w 1947 roku.

Film z Miłek koło Giżycka

orest

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB