Dzisiaj jest sobota, 22 stycznia 2022. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Ukraińska pisanka wielkanocna

2015-04-07 23:13:50 (ost. akt: 2015-04-08 16:19:16)
 Ukraińska pisanka wielkanocna

Autor zdjęcia: Piotr Tabaka

Pisanka – jajko zdobione różnymi technikami. Jest symbolem słońca, życia, płodności, wiosennego przebudzenia, symbol Świąt Wielkanocnych. Ten rodzaj sztuki ludowej rozpowszechniony jest w wielu krajach, w tym w Polsce i na Ukrainie.

Uczniowie z Punktów Nauczania Języka Ukraińskiego w Dobrym Mieście i Świątkach rzetelnie przygotowali się do Świąt Wielkanocnych. Na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi wg kalendarza gregoriańskiego, które w tym roku wypadają tydzień przed greckokatolickimi, odbyły się zajęcia z języka ukraińskiego poświęcone wielkanocnej pisance, na których uczniowie także wykonywali swoje prace. Na zajęcia w Dobrym Mieście zaprosiliśmy panią Annę Chaszczownik oraz artystkę rękodzieła z Dobrego Miasta panią Annę Maszczak.

Podczas zajęć młodzież poznała historię pisanki oraz technikę wykonania pisanek łemkowskich, skąd pochodzą obie panie. Panie przeprowadziły warsztaty malowania pisanek techniką batikową z użyciem wosku pszczelego. Technika ta polega na ozdabianiu jaj woskiem, farbowaniu a następnie ścieraniu go. Zajęcia miały zachęcić dzieci i młodzież z mniejszości ukraińskiej do kultywowania i podtrzymywania swoich tradycji malowania pisanek i zmobilizować do rozwijania swoich zdolności. W efekcie powstały piękne, kolorowe i oryginalne prace.

W miejscowej cerkwi w ukraińską Werbnu Nediliu (Niedzielę Palmową) 5 kwietnia z dziecięcych prac została utworzona wystawa pisanek. Do prac z Dobrego Miasta i Świątek dołączyły się dzieci z Miłogórza z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Lidzbarku Warmińskim, których nauczycielem jest pani Oksana Sytczyk. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy otrzymali podziękowania oraz pamiątkowe dyplomy za trud włożony w wykonanie prac. Wystawę można obejrzeć w cerkwi p.w. Świętego Mikołaja w Dobrym Mieście, która pozostanie do ukraińskiej Wielkanocy – Wełykodnia.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna[/url


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: piotrtabaka

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB