Dzisiaj jest wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Shevchenko Revolution w Kętrzynie

2019-03-17 21:17:21 (ost. akt: 2019-03-19 12:38:10)
Shevchenko Revolution w Kętrzynie

Autor zdjęcia: Andrzej

Taras Szewczenko (1814 –1861) to centralna postać ukraińskiej literatury. Wielkość Szewczenki nie ogranicza się tylko do jego talentu poetyckiego czy artystycznego, ale również do jego postawy i działalności za którą zapłacił wieloletnim zesłaniem. Stał się symbolem ukraińskiej kultury i świadomości narodowej.

W sobotę 16 marca w auli Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie odbył się uroczysty koncert poświęcony Tarasowi Szewczence. Z programem artystycznym pt. ,,Shevchenko Revolution” wystąpiła Państwowa Akademiczna Kapela Chóralna ,,Dudaryk” ze Lwowa, pod kierownictwem Dmytra Kacała. Widzowie mieli możliwość wysłuchania wierszy T. Szewczenki, pieśni kozackich i pieśni skomponowanych do słów jego poezji we współczesnej aranżacji. Na scenie wystąpiła również solistka Oksana Karaim.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: burmistrz Kętrzyna Ryszard Niedziółka, członek zarządu Rady Powiatu Olga Wanago, wójt gminy Srokowo Marek Olszewski, szefowie miejscowych Kół ZUwP oraz geckokatolicke i prawosławne duchowieństwo.

Dziękując za piękny występ, przewodniczący Kętrzyńskiego Koła Związku Ukraińców w Polsce Andrzej Sydor stwierdził, że T. Szewczenko całe życie marzył o wolnej i niepodległej Ukrainie w rodzinie narodów europejskich. - Głęboko w to wierzymy, że jego marzenia wreszcie się spełnią - podkreślił. Podziękował również wszystkim obecnym, a w szczególności gościom za przybycie i udział w akademii.

Organizatorem koncertu był Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło ZUwP. Zorganizowano go dzięki dotacji MSWiA, burmistrza Kętrzyna, Starostwa Powiatowego oraz samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Odbył się on pod patronatem ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci.

as

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA