Dzisiaj jest środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Święto Jordanu w Górowie

2010-01-31 13:44:01 (ost. akt: 2010-01-31 13:46:37)
Święto Jordanu w Górowie

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

W dniu 19 stycznia wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego obchodzą święto Objawienia Pańskiego nazywanego także Świętem Jordanu. Jest obchodzone na pamiątkę chrztu Chrystusa w rzece Jordan.

Tego dnia, o ile istnieje taka możliwość, wierni po odprawionej wcześniej liturgii procesyjnie, z krzyżem, chorągwiami oraz ikonami udają się nad rzekę, lub inny zbiornik wodny, aby dokonać poświęcenia wody w jej naturalnym środowisku.

Woda jest poświęcona przez kapłanów oddechem oraz przez trzykrotne zanurzenie w niej trójramiennej świecy i krzyża. W czasie sprawowania liturgii nad rzeką często wypuszczane są gołębie jako żywy symbol Ducha Świętego.
Woda jordańska służy wiernym do pokropienia swoich domów, a także używana jest przez kapłanów podczas odwiedzin duszpasterskich, które rozpoczynają się zwykle następnego dnia.
Szczególne właściwości poświęconej wody objawiają się tym, że przechowywana w naczyniu w ciągu roku nie traci na swojej jakości ani nie mętnieje.

W Górowie Iławeckim procesja tradycyjnie od dziesięcioleci po przejściu ulicami miasta kieruje się nad staw, gdzie sprawowana jest liturgia poświęcenia jordańskiej wody.
Podobne uroczystości odbywają się w wielu miejscowościach naszego regionu.

Bohdan Tchórz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB