Dzisiaj jest wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

2015-03-15 22:00:26 (ost. akt: 2015-03-15 22:11:26)
Koncert Szewczenkowski w Kętrzynie

Autor zdjęcia: Jan

Taras Szewczenko jest ważnym symbolem Ukrainy i narodu ukraińskiego. W ciągu swojego krótkiego życia zaznał wiele. Był niewolnikiem, więźniem polityczny, malarzem, poetą, wizjonerem i prorokiem. Całym sercem oddany swojej ojczyźnie. Żył, cierpiał i tworzył dla niej.

W sobotę 14 marca br. w kętrzyńskim kinie"Gwiazda" odbyły się obchody upamiętniające 201. rocznicę śmierci Tarasa Szewczenki. Organizatorami uroczystości byli Olsztyński Oddział oraz Kętrzyńskie Koło Związku Ukraińców w Polsce.

Na uroczysty koncert przybyli - radca ambasady Ukrainy w Warszawie Mikołaj Jarmoluk oraz burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman.

Wszystkich obecnych, a w szczególności zaproszonych gości, przywitała konferansjerka Mirosława Chrunyk.

Na początku akademii, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej ZUwP Stefan Migus wygosił referat dotyczący twórczości Tarasa Szewczenki. W swoim wystąpieniu wspomniał o fenomenie pisarza, który był i jest cennym symbolem ukraińskiej kultury, języka i świadomości narodowej. Szewczenko bronił historycznej prawdy, polemizował z zakłamaną historiografią rosyjską i był świadomy wypełniania swojej misji. Referent stwierdził, że refleksje i przemyślenia poety mają charakter ponadczasowy.

Kontynuacją uroczystości był program artystyczny w wykonaniu dzieci z punktów nauczania jęz. ukraińskiego w Kętrzynie i Barcianach. Młodzież recytowała wiersze T. Szewczenki oraz śpiewała pieśni przy akompaniamencie bandury, na której grała Aleksandra Gbur. Montaż słowno-muzyczny przygotowała nauczycielka jęz. ukraińskiego Ewa Kłek.

Na scenie kinoteatru wystąpili także artyści z Ukrainy – Ihor Hawryluk, Andrij Zalisko oraz duet bandurzystek "Liłeja".

W swoim wystąpieniu burmistrz Kętrzyna podziękował za zaproszenie i koncert. Cytując fragment poematu Szewczenki "Do umarłych i żywych i nienarodzonych rodaków moich na Ukrainie i nie na Ukrainie list mój przyjacielski" nawiązał do obecnej sytuacji na Donbasie. Zachęcał naród ukraiński do jedności i wytrwałości w walce o wolność i niepodległość. Stwierdził również, że los Polski i Europy dzisiaj waży się na wschodzie Ukrainy.

W imieniu miejscowego koła ZUwP wykonawcom, gościom oraz publiczności podziękował członek zarządu Sławomir Iwaniura.

as

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Prusak #1705728 | 5.147.*.* 4 kwi 2015 07:53

    Ci oni wiedza na cijym oni siedza.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tylko nie u nas te pokazy #1691456 | 164.126.*.* 17 mar 2015 08:47

    z nami polakami nie ma to nic wspólnego i nam to niepotrzebne

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)