Dzisiaj jest poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Jest kaplica. Będzie biuro.

2015-03-13 12:21:40 (ost. akt: 2015-03-13 12:32:08)
W cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim znajdują się malowidła ścienne oraz ikonostas autorstwa profesora Jerzego Nowosielskiego

W cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim znajdują się malowidła ścienne oraz ikonostas autorstwa profesora Jerzego Nowosielskiego

Autor zdjęcia: Archiwum

Czy przetrwa krakowska kaplica, w której modlił się św. Jan Paweł II? Nie wiadomo. Kapituła Katedry Wawelskiej chce w niej urządzić biuro. Znajdują sie w niej ikony namalowane przez Jerzego Nowosielskiego.

Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski,

W dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku, w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, podczas których nasze miasto będzie gościło Papieża oraz wiernych z całego świata.

Niestety, przygotowując się do spotkania z Papieżem, Kapituła Katedry Wawelskiej zdecydowała się na kroki, których ofiarami padną Fundacja Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi w Krakowie oraz sakralne dzieła Jerzego Nowosielskiego – ikony i oryginalna, zaprojektowana przez artystę greckokatolicka kaplica pierwszych męczenników Rusi Kijowskiej św. Borysa i Gleba, synów św. Włodzimierza.

W zamierzeniu Nowosielskiego, zafascynowanego początkami chrześcijaństwa, kaplica miała przywoływać atmosferę katakumb, co dodaje artystycznemu projektowi wymiaru głęboko religijnego, wręcz mistycznego.

W roku 1989 Kapituła Katedry Wawelskiej przejęła część budynków na trasie królewskiego traktu prowadzącego na Wawel. W skład majątku Kapituły wchodzi większość kamienic przy ulicy Kanoniczej, w tym numer 15. Obecnie mieści się tam Fundacja Świętego Włodzimierza, która na co dzień prowadzi prężną działalność naukową, kulturalną, opiekuje się biblioteką, prowadzi Galerię Sztuki Ukraińskiej, Księgarnię „Nestor” oraz oryginalną ukraińską restaurację „Smak Ukrainy”.

Kaplica przy ulicy Kanoniczej została konsekrowana i podniesiona do rangi przestrzeni religijnej w 1995 roku. 9 czerwca 1997 roku, podczas szóstej podróży apostolskiej do Polski, osobiście odwiedził i błogosławił ją Jan Paweł II. W obecności abpa Jana Martyniaka Ojciec Święty spotkał się z wiernymi i przez chwilę modlił się w kaplicy Nowosielskiego. Fundacja zadbała o to, by na ścianach znalazła się dokumentacja fotograficzna z tego wyjątkowego wydarzenia.

W związku z obecnymi planami Kapituła zmuszona będzie podjąć działania mające na celu oficjalną desakralizację kaplicy, aby, zgodnie z prawem religijnym, można było ją zlikwidować wraz ze znajdującym się w środku krzyżem oraz wizerunkami świętych.

Aktualnie Kapituła, jako prawowity właściciel kamienicy, wypowiedziała umowę Fundacji, co wiążę się z koniecznością całkowitego usunięcia kaplicy. Eksponowane w niej dzieła mają zostać spakowane i zabrane z budynku.

Nie kwestionujemy prawa własności Kapituły do lokalu przy ulicy Kanoniczej 15, jednak naszym zdaniem działania, które podejmuje, stawiają Światowe Dni Młodzieży w złym świetle, jako wydarzenia opierającego się przede wszystkim o biurokratyczną bezwzględność i demonstrację władzy. Ufamy, że jest to działanie niezgodne z religią katolicką, która nie deprecjonuje innych wyznań, a szuka przestrzeni dialogu i wzajemnego szacunku. Działania Fundacji św. Włodzimierza udowadniają, że taki dialog jest możliwy.

Apelujemy do krakowskiej Kapituły, aby spróbowała w inny sposób rozwiązać problem lokalowy i nie usuwała z Kanoniczej 15 dzieła Nowosielskiego. Wierzymy, że trwające kilka dni Światowe Dni Młodzieży nie wymagają tak wysokiej ceny, którą zapłaci polska i ukraińska kultura oraz mieszkańcy Krakowa, którym odbierze się możliwość podziwiania dzieła Nowosielskiego i bezpośredniego kontaktu z tradycją wschodniego Kościoła, który od wieków zaznaczył pod Wawelem swoją obecność.

Wierzymy, że spotkanie z Papieżem nie musi pociągać za sobą dzieła znieszczenia, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, która nie jest mu obojętna, czemu dał wyraz w swoich homiliach.

Apelujemy o wsparcie naszego protestu do wszystkich, którym los spuścizny po Jerzym Nowosielskim nie jest obojętny!

Petycję można podpisać tutaj

Czytaj e-wydanie

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz, klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Oto jest pytanie #1690080 | 81.15.*.* 15 mar 2015 11:26

    Jak napisać, żeby nikogo nie obrazić? Ten Wasz Nowosielski malował jak lekko upośledzone małe dziecko. To już Nikifor Krynicki był większym artystą.

    Ocena komentarza: warty uwagi (52) ! - + odpowiedz na ten komentarz