Dzisiaj jest środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

„Ja i mały teatr”

2011-11-12 23:09:43
„Ja i mały teatr”

Po raz trzeci spotkali się uczestnicy przeglądu teatralnego na bartoszyckiej scenie, aby zaprezentować przygotowane pod opieką nauczycieli małe formy teatralne. Zainteresowani mali widzowie – uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz licznie przybyli goście z Lelkowa gromkimi brawami nagradzali występy młodych artystów.

III Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych pn. „Ja i mały teatr” to ostatnie z działań realizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Od poezji do teatru” przez Stowarzyszenie Absolwentów, Przyjaciół i Sympatyków Szkoły „Kałyna” oraz uczniów i nauczycieli szkoły.

Przedsięwzięcie służy podtrzymaniu tożsamości ukraińskiej poprzez prezentację krótkich form teatralnych w języku ukraińskim. Jednocześnie sprzyja rozwojowi zainteresowań dzieci i młodzieży ukraińskim teatrem. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowało około 90 uczestników. I chociaż najmłodszy uczestnik miał 5 lat, zaś najstarszy 18, nie przeszkadzało to w integracji młodych aktorów, którzy z wielka pasją odgrywali swoje role.

Publiczność podczas 2-godzinnych występów grup podziwiała ładne inscenizacje wierszy, piosenek o charakterze humorystycznym, bajek, taniec teatralizowany, a także spektakl poświęcony tragicznym wydarzeniom na Ukrainie.

Jury, któremu przewodniczyła pani Daria Jakimiec, nagrodziło mianem laureatów 5 zespołów teatralnych, a mianowicie: grupę „Bezimienni” za kabaret „U dorozi” (W drodze”) z ZSzUJN w Górowie Iławeckim (opiekun Daria Kantor), „ Lelkowskie Wesełuszki” za ciekawe inscenizacje piosenek „Oj czorna ja sy czorna” i „Powedu konyczka” (opiekun Jan Sołoducha), zespół „Wesełka z gimnazjum w Kandytach za inscenizację bajki „Jak ludiam i twarynam Boh diłył lita” (opiekun Nadija Ortyńska), grupę teatralną „Plejada” z ZSzUJN w Bartoszycach za „Trahicznyj hołodomor” (opiekun Mirosław Drozd) oraz grupę uczniów kl. IV-VI z ZS w Kandytach za inscenizację bajki „Czerwona szapoczka” (opiekun Nadija Ortyńska).

Zwycięzcy przeglądu teatralnego zostali nagrodzeni dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta Bartoszyce oraz Stowarzyszeniu „Kałyna”, za które gorąco dziękujemy. Przegląd zakończył się tradycyjną degustacją ukraińskich potraw.

Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację przeglądu teatralnego w 2012 r.

Lubomira Tchórz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB