Dzisiaj jest środa, 21 lutego 2024. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Tomos podpisany. Arcybiskup Sawa wpisuje się w polityczną linię Putina

2019-01-05 13:00:20 (ost. akt: 2019-01-05 14:14:15)
Tomos podpisany. Arcybiskup Sawa wpisuje się w polityczną linię Putina

Autor zdjęcia: https://twitter.com/poroshenko

Stało się. Ukraina ma w końcu kanoniczną, niezależną od Kremla Cerkiew prawosławną. Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (dekret) o autokefalii Prawosławnej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Ceremonia odbyła się w katedrze św. Jerzego w Stambule (d. Konstantynopol). Uczestniczyli w niej między innymi zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko.

Tomos oficjalnie zostanie wręczony metropolicie Epifaniuszow 6 stycznia 2019 roku, czyli w wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

Na Ukrainie do tej pory działały trzy Kościoły prawosławne. Prócz podległego Moskwie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego funkcjonuje tam także Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Dwie ostatnie nie były uznawane za kanoniczne przez inne Cerkwie prawosławne.

W skład Prawosławnej Cerkwi Ukrainy weszły w całości dwa ostatnie Kościoły. Cerkiew podporządkowana Moskwie odrzuciła zjednoczenie i stworzenie niezależnej Cerkwi. Teraz trwa proces przechodzenie poszczególnych parafii do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Decyzją ukraińskiego parlamentu Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego musi zmienić swoją nazwę na Rosyjska Cerkiew Prawosławna w Ukrainie.

Bartłomiej I w specjalnym liście wezwał prawosławnych hierarchów, by wsparli fakt nadania autokefalii ukraińskiej cerkwi. Niestety polscy prawosławni hierarchowie poszli inną drogą, prowadzącą do Moskwy a nie do Kijowa.

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa wypowiedział się przeciwko nadaniu niezależności ukraińskiej Cerkwi od Moskwy przez Bartłomieja I. Tym samym ten prawosławny hierarcha wpisał się w cerkiewną i polityczną linię Moskwy.

opracował Igor Hrywna


W odróżnieniu od Kościoła katolickiego prawosławie nie tworzy scentralizowanej struktury. Kościół prawosławny to rodzina kościołów lokalnych składającą się z patriarchatów (Bliski Wschód) i kościołów autokefalicznych. Do 5 stycznia 2019 było ich 10. Po powstaniu Prawosławnej Cerkwi Ukrainy jest ich 11.

Poszczególne kościoły zachowują niezależność pozostając w zgodzie w kwestiach dogmatycznych i łączności sakramentalnej. Patriarcha Konstantynopola jest „pierwszym wśród równych” Obecnie jest nazywany patriarchą „ekumenicznym” – powszechnym. Zajmuje on honorową pozycję pośród wszystkich zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych, ale nie ma prawa ingerencji w ich sprawy wewnętrzne.

Cerkiew prawosławna na Ukrainie od 988 roku do 1686 roku była Cerkwią niezależną. Tworzyła ją metropolia kijowska. Kres jej samodzielności położyła ekspansja Moskwy i decyzja Patriarcha Konstantynopola o podporządkowaniu metropolii kijowskiej patriarsze Moskwy.

Ukraińska Cerkiew odrodziła się jako Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna w 1919 roku. Jednak w drugiej połowie lat 20tych rosyjscy komuniści rozstrzelali prawie wszystkich hierarchów i część duchownych. Cerkiew formalnie zlikwidowano w 1930 roku.

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bryza #2771626 | 88.220.*.* 3 sie 2019 11:15

  Dla Ukraińców zawsze największymi wrogami byli Moskale. Bardzo dobrze ,że biorą z nimi rozwód.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ootinh #2662194 | 93.105.*.* 14 sty 2019 04:52

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Już dawno powinni to zrobić,dosyć Moskala...

 3. Tutejszy #2656311 | 82.145.*.* 5 sty 2019 23:06

  I nie zapominajcie kto Wam tą "przyjaźń" z Rosją załatwił. Był to Wasz bohater narodowy Chmielnicki w roku 1654 w Perejasławiu (Ugoda perejasławska).

  Ocena komentarza: warty uwagi (71) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (-1)

  1. Tutejszy #2656157 | 82.145.*.* 5 sty 2019 18:25

   Nastał więc najwyższy czas żeby pozostali Ukraińcy przestali udawać katolików i wrócili w końcu na łono swojej prawdziwej macierzystej i tacierzystej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (65) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Ja #2655975 | 79.184.*.* 5 sty 2019 14:13

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. No i pięknie. Im mniej Moskwy, tym czystsze powietrze