Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Kwitna Nedila czyli Niedziela Palmowa

2018-04-01 11:14:31 (ost. akt: 2018-04-01 11:16:57)
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy( ukraińska ikona z XVI wieku)

Wjazd Chrystusa do Jerozolimy( ukraińska ikona z XVI wieku)

Autor zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Icon_03045_Vezd_v_Ierusalim._Seredina_XVI_v._Ukraina.jpg

Kiedy polscy katolicy czy ewangelicy siadają do wielkanocnego śniadania Ukraińcy (tak grekokatolicy jak i prawosławni) świętują w cerkwiach Niedzielę Palmową.

W ukraińskiej tradycji nie występuje jednak palma jako taka. W cerkwiach święci się bowiem wierzbowe gałązki (stąd używa się też nazwy Werbna Nedila) czyli tzw. bazie.
W języku ukraińskim kwitka (czasem łoza) to własnie gałązka bazi. Niedziela Palmowa, to jedno z dwunastu najważniejszych świąt w greckokatolickim kalendarzu liturgicznym. Zgodnie ze wschodnią tradycją, pierwsze nabożeństwa ze święceniem palm odprawiane były w cerkwiach już w sobotę wieczorem.

Przypomnijmy dlaczego grekokatolicy i prawosławni świętują według innego kalendarza niż zachodni chrześcijanie. ma to związek z reformą kalendarza przeprowadzoną przez jednego z papieży. Do 1582 roku wszyscy chrześcijanie świętowali w tym samym czasie. W tym właśnie roku papież Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz zwany gregoriańskim. Kalendarz gregoriański to zreformowany kalendarz juliański do którego wprowadzono poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego, narosłego od roku 46 p.n.e o 10 dni.

Prawosławni nie przyjęli tej reformy i pozostali przy kalendarzu juliańskim. W efekcie dzisiaj oba kalendarze różnią się już o 13 dni. W przypadku święta ruchomego, jakim jest Wielkanoc, wschodni i zachodni mogą świętować je razem, mogą z miesięczną różnicą. W tym roku (2018) wynosi ona jeden tydzień.

W wielu jednak krajach prawosławni świętują już według nowego kalendarza. Na Ukrainie toczy się w tej chwili dyskusja dotycząca przejścia na nowy kalendarz. Należy się spodziewać, że już niedługo ukraińscy grekokatolicy i prawosławni będą świętować razem z innymi chrześcijanami, a przy starym kalendarzu zostanie tylko podporządkowana Kremlowi Cerkiew rosyjska i jej poplecznicy z innych krajów.

Cerkiew w Kniaziach (powiat lubaczowski) zbudowana w latach 1798–1806Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: iwanka