Dzisiaj jest niedziela, 29 stycznia 2023. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

60 lat parafii w Białym Borze

2017-09-27 21:15:30 (ost. akt: 2017-10-06 12:11:40)
60 lat parafii w Białym Borze

Autor zdjęcia: BT

Od poświęcenia tablicy pamiątkowej poświęconej ks. mitratowi Stefanowi Dziubinie, zasłużonemu kapłanowi Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, rozpoczęły się w Białym Borze (koszalińskie) uroczystości święta Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, a także obchody 60-lecia istnienia parafii.

Poświęcenia tablicy, w asyście licznie przybyłego duchowieństwa i wiernych, dokonał ordynariusz wrocławsko-gdański biskup Włodzimierz Juszczak. Po akcie poświęcenia w białoborskiej świątyni zostały odprawione Nieszpory, po których przed zgromadzonymi wystąpił kijowski sekstet Tarasa Kompaniczenki z koncertem dawnych pieśni ukraińskich.

Odwołując się do minionych lat, pełnych negatywnych zdarzeń, biskup Juszczak zwrócił się do młodych ludzi, którzy dzisiaj swobodnie poruszają się po Europie i świecie, aby pamiętali o swoim pochodzeniu i Kościele. Niestety, zdarza się tak, że w pogoni za dobrobytem zapomina się o duchowych wartościach, a przypomina jedynie z okazji odwiedzin rodzinnych stron.

W niedzielę 24 września przed białoborską cerkwią (zaprojektowaną w całości przez prof. Jerzego Nowosielskiego, także autora ikonostasu i polichromii ścian w cerkwi w Górowie Iławeckim) została odsłużona liturgia z udziałem kilkutysięcznej rzeszy mieszkańców i pielgrzymów. Sprawowali ją metropolita i arcybiskup przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz i biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB