Dzisiaj jest sobota, 2 lipca 2022. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Pałac w magicznym ogrodzie

2017-08-26 09:34:04 (ost. akt: 2017-08-26 09:39:09)
Pałac w magicznym ogrodzie

Autor zdjęcia: BT

W bieżącym roku mija 180 rocznica urodzin Zofii z Fredrów Szeptyckiej, osoby niezwykłej, utalentowanej i inteligentnej.

Była ona córką hrabiego Aleksandra Fredry, znakomitego polskiego dramatopisarza, twórczość którego pozostaje kanonem klasyki, a jego komedie do dzisiaj z powodzeniem wystawiane są na scenach polskich teatrów. Była także Zofia matką greckokatolickiego metropolity Andrzeja Szeptyckiego. W jej osobie, co możemy stwierdzić czytając na przykład jej wspomnienia, znalazły głębokie pojednanie dwie kultury – polska i ukraińska. Zofia Szeptycka była także uznaną pisarką i malarką.

Po rodzie Fredrów-Szeptyckich niewiele zostało pamiątek materialnych, lecz niewątpliwie jest nią znajdujący się na Ukrainie, w miejscowości Bieńkowa Wisznia, pałac wraz z przyległym parkiem zbudowany według wskazówek samego Aleksandra Fredry. Jego córka uważała park za miejsce magiczne, czarodziejskie, gdzie mają miejsce ciekawe wydarzenia.

Dzisiaj budynek pałacu jest raczej zaniedbany, niemniej istniejący i dzięki społecznemu zaangażowaniu wielu środowisk z Polski i Ukrainy zostało w nim urządzone nieduże muzeum rodziny oraz są szanse na jego rekonstrukcję. W muzeum znajduje się trochę mebli z dawnego pałacu, książek, fotografii oraz grafik.

Miejscowość Bieńkowa Wisznia jest nieco oddalona od szlaku wiodącego z Sambora do Lwowa, jednak warto tutaj zajechać i zwiedzić to niezwykle ciekawe i urokliwe miejsce.
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB