Dzisiaj jest wtorek, 16 sierpnia 2022. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

Polscy i ukraińscy posłowie: powstrzymajmy siły, które prowadzą do sporów w naszych krajach

2016-10-20 21:28:33 (ost. akt: 2016-10-20 22:18:06)
Minister Waszczykowski i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Minister Waszczykowski i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/WitoldWaszczykowski/MSZ

Parlamenty Polski i Ukrainy przyjęły w czwartek (20.10.2016) wspólną "Deklarację Pamięci i Solidarności". Przeciwko byli posłowie Kukiz 15,

- My przedstawiciele Sejmu RP oraz Rady Najwyższej Ukrainy, wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą 'Deklarację Pamięci i Solidarności', aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość - czytamy w dokumencie.

- Wierzymy w potrzebę intensyfikacji bezstronnych badań historycznych, podjęcia szczerej i przyjacielskiej współpracy badaczy, a także powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach – głosi projekt deklaracji.

- Ta deklaracja to odpowiedź na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, Polsce i całemu zachodniemu światu – mówi przewodniczący Rady Najwyższej (ukraiński parlament) Andrij Parubij.

- My przedstawiciele Sejmu RP oraz Rady Najwyższej Ukrainy, wspólnie i jednocześnie przyjmujemy niniejszą "Deklarację Pamięci i Solidarności", aby oddać hołd milionom ofiar poniesionych przez nasze narody w czasie II wojny światowej oraz potępić zewnętrznych agresorów, którzy próbowali zniszczyć naszą niepodległość - czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2016 roku wspólną deklarację podpisali prezydeni Andrzej Duda i Petro Poroszenko.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Turysta #2146450 | 164.127.*.* 30 gru 2016 19:46

  Zbliża się koniec 2016 roku. Jaki był dla Łemków ten miniony rok? Pewnie pojawią się opinie i stosowne podsumowania i komentarze. Już teraz chciałbym życzyć Łemkom w Polsce i rozsianym po całym świecie wszystkiego najlepszego. Oceniam nasze relacje z pozycji autentycznego turysty, który uważa Beskid Niski i Bieszczady za teren do wspaniałych wycieczek. Nie można a nawet się nie da, uniknąć w wędrówkach spotkania z przeszłością. Wiem jaki dramat spotkał WASZĄ SPOŁECZNOŚĆ, którego mój rozum nie ogarnia. Patrzę na to wszystko z pozycji przeciętnego Polaka, który mimo ogromnych trudności jednak umie spakować plecak i ruszyć na wędrówkę. Jeszcze raz życzę wszystkiego dobrego, spokoju i wielu radości.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polski Rusin #2135060 | 46.215.*.* 14 gru 2016 12:30

  Ukraińcy z Wołynia i Galicji dajcie już sobie spokój z tym złodziejskim i skorumpowanym Kijowem. Ciężko pracujecie w Polsce, wysyłacie pieniądze na Ukrainę a tam je kradną kijowscy urzędnicy obsadzeni przez kolejnych oligarchów. Była już w Kijowie rewolucja pomarańczowa. Niedawno godności. Co z tego macie? Złodzieje na żołdzie Moskwy zamienili się miejscami ze złodziejami na żołdzie Waszyngtonu. Czas na referendum na Wołyniu i Galicji za przyłączeniem do Polski. Galicja i Wołyń to ruskie ziemie Królestwa Polskiego. Książęta Rusi Halicko – Wołyńskiej przekazali je testamentem Królowi Polski Kazimierzowi Wielkiemu. Polacy i Rusini żyją na tych ziemiach wspólnie od setek lat pod jednym dachem Rzeczypospolitej. Uszanujecie wolę swoich książąt. Wiedzieli co robią. Uratowali was przed Tataro – Mongolskim światem Moskwy. Wasi przodkowie połączyli cerkiew Wołynia i Galicji z Rzymem. Nie będziecie musieli już opuszczać swojej Małej Ojczyzny żeby mieć dobra pracę i godne życie. Ukraina NIGDY do UE nie wejdzie. UE dogada się z Rosją i sprzeda jej Ukrainę. Przyłączając się do Polski możecie być w UE w ciągu roku. Jak wpadniecie w łapy Moskwy to będziecie wegetować w ruskim świecie. Będziecie mieli gorzej niż reszta Ukrainy bo Rosja nienawidzi Galicji i Wołynia. Pomyślcie ile możecie zyskać na połączeniu się z Polską. Będziecie mieć swoją Ruś Halicko – Wołyńską połączoną z Polską. Wasz Król Danyło I Hałyćkyj i jego potomkowie nie mieli wątpliwości. Wy też ich nie miejcie. Polska oddycha dwoma płucami Lechickim i Ruskim. Kijów jest winien biedy Galicji i Wołynia. Przyłączajcie się do Polski póki nie jest za późno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Olsztyniak #2094061 | 89.228.*.* 21 paź 2016 15:30

  Powstrzymajcie odradzający się kult Stepana Bandery w swoim kraju.

  Ocena komentarza: warty uwagi (49) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kóba #2093666 | 83.9.*.* 21 paź 2016 01:11

  czy od tej chwili nie było RZEZI WOŁYŃSKIEJ ?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (44) ! - + odpowiedz na ten komentarz