Dzisiaj jest piątek, 12 kwietnia 2024. Imieniny Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

Ciemna strona Czarnieckiego

2016-10-20 12:53:08 (ost. akt: 2016-10-20 13:05:28)
Ciemna strona Czarnieckiego

Autor zdjęcia: parubok

Pewnie mało kto w Polsce wie, że na Ukrainie hetman Stefan Czarniecki jest uważany za wyjątkowo ponurą postać. W Polsce to postać z hymnu. na Ukrainie człowiek, który kazał wymordować całe miasto.

To miasteczko nazywa się Stawiszcza (Ставище), leży niedaleko Kijowa. Wspominam o tym, bo całkiem niedawno grupka młodych Ukraińców ze Stawiszczy uporzadkowała tamtejszy pol;ski cmentarz. - Nie jesteśmy Polakami... ale ciężko było nam patrzeć jak czas zniszczył mogiły tych ludzi, którzy tu u nas żyli - pisze na swoim FB jeden z nich. - Ich bliscy nie mają możliwości opiekowania się mogiłami krewnych. Nie wszyscy patrzą życzliwie na tą inicjatywę. Niektórzy powołują się na historyczną przeszłość. Nasze miasteczko w 1665 roku zostało wycięte w pień na rozkaz Stefana Czarnieckiego. Zabito wtedy, włącznie z dziećmi 16 tysiecy osób.

Wojska Czarnieckiego oblegały Stawiszcze od lipca do października 1664. Po 4-miesięcznym oblężeniu, mieszkańcy Stawiszczy poddali miasteczko Polakom. Dowódcy kozaccy zostali straceni, a samo miasto musiało zapłacić odszkodowanie wojskom Czarnieckiego. Miasto zbuntowało się ponownie w styczniu 1665 roku. Czarniecki zdobył miasto ponownie. Mieswzkańców kazał wymordować a miasto spalić.

Fot: FB

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Parubok

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dariusz #3075125 | 5.173.*.* 11 wrz 2021 18:13

  Proszę napisać o wymordowaniu polskich oficerów i żołnierzy po przegranej przez Polaków bitwie pod Batohem.. A poza tym Czarnecki miał osobiste powody do niechęci do Kozaków, za to, jak go traktowali jak przebywał w kozackiej niewoli i przestrzelenie w podniebienie, co spowodowało, że nasz Polski Bohater nie odczuwał zmysłu smaku do końca życia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ed #2640131 | 217.76.*.* 9 gru 2018 18:28

  No i co z tego ? Zapominacie o kontekście wydarzeń. Toż to Chmielnicki i jego kozaczyzna mordowała polskie miasta i miasteczka. Czyn Czarneckiego jest prostą konsekwencją tych wydarzeń

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Żmij #2137542 17 gru 2016 19:11

  Nie wiedziałem....nie wiem, co napisać...my, Polacy nie byliśmy święci, wiem o tym doskonale - osobiście za ciemne plamy uważam np. Lisowczyków i bitwę pod Somosierrą...wiem też, że Jeremi Wiśniowiecki byl sadystą i dewiantem, ogólnie kawal sk...syna był i łotra...ale Czarniecki..? Hm, kolejna plama :/

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Polski Rusin #2135061 | 46.215.*.* 14 gru 2016 12:32

   Ukraińcy z Wołynia i Galicji dajcie już sobie spokój z tym złodziejskim i skorumpowanym Kijowem. Ciężko pracujecie w Polsce, wysyłacie pieniądze na Ukrainę a tam je kradną kijowscy urzędnicy obsadzeni przez kolejnych oligarchów. Była już w Kijowie rewolucja pomarańczowa. Niedawno godności. Co z tego macie? Złodzieje na żołdzie Moskwy zamienili się miejscami ze złodziejami na żołdzie Waszyngtonu. Czas na referendum na Wołyniu i Galicji za przyłączeniem do Polski. Galicja i Wołyń to ruskie ziemie Królestwa Polskiego. Książęta Rusi Halicko – Wołyńskiej przekazali je testamentem Królowi Polski Kazimierzowi Wielkiemu. Polacy i Rusini żyją na tych ziemiach wspólnie od setek lat pod jednym dachem Rzeczypospolitej. Uszanujecie wolę swoich książąt. Wiedzieli co robią. Uratowali was przed Tataro – Mongolskim światem Moskwy. Wasi przodkowie połączyli cerkiew Wołynia i Galicji z Rzymem. Nie będziecie musieli już opuszczać swojej Małej Ojczyzny żeby mieć dobra pracę i godne życie. Ukraina NIGDY do UE nie wejdzie. UE dogada się z Rosją i sprzeda jej Ukrainę. Przyłączając się do Polski możecie być w UE w ciągu roku. Jak wpadniecie w łapy Moskwy to będziecie wegetować w ruskim świecie. Będziecie mieli gorzej niż reszta Ukrainy bo Rosja nienawidzi Galicji i Wołynia. Pomyślcie ile możecie zyskać na połączeniu się z Polską. Będziecie mieć swoją Ruś Halicko – Wołyńską połączoną z Polską. Wasz Król Danyło I Hałyćkyj i jego potomkowie nie mieli wątpliwości. Wy też ich nie miejcie. Polska oddycha dwoma płucami Lechickim i Ruskim. Kijów jest winien biedy Galicji i Wołynia. Przyłączajcie się do Polski póki nie jest za późno.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)