Dzisiaj jest piątek, 2 grudnia 2022. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Minister Waszczykowski w Kijowie:

2016-09-14 08:06:58 (ost. akt: 2016-09-14 22:43:40)
Minister Waszczykowski i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Minister Waszczykowski i premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/WitoldWaszczykowski/MSZ

Trwa "kijowska" ofensywa polskiej dyplomacji. Na razie nie wiadomo ile jest w tym powrotu do idei śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ile obawy przed skutkami jednostronnej decyzji Sejmu w sprawie tragedii wołyńskiej, a ile po prostu zwykłej polityki.

Po wizycie na Ukrainie prezydenta Andrzeja Dudy Kijów odwiedził minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Przed nami wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Minister Waszczykowski rozmawiał w Kijowie głównie o perspektywach stosunków polsko-ukraińskich. Nie unikał też jednak kwestii historycznych, przed wszystkim tragedii wołyńskiej.

– Bez Ukrainy projekt zjednoczonej Europy nie jest skończony. Chciałbym podkreślić strategiczny charakter naszych relacji – powiedział minister Waszczykowski podczas spotkania z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Minister swoją wizytę na Ukrainie rozpoczął od złożenia wieńców na Cmentarzu Wojennym w Bykowni - miejscu upamiętnienia 3,5 tys. polskich ofiar NKWD na Ukrainie. W końcu lat 30tych XX wieku w lesie koło wsi Bykownia pod Kijowem NKWD rozstrzelała około 120 tysięcy ofiar, głównie Ukraińców.

- Już rozpoczęliśmy trudny dialog historyczny z Ukrainą, udało nam się dojść do prawdy z wieloma narodami, które wyrządziły nam większą krzywdę, więc jestem przekonany że i tu dojdzie do pojednania. - napisał minister na swoim profilu na Facebooku.

- Nie powinniśmy bać się tematów związanych z historią. Jest to kwestia odpowiedzialności, która spoczywa na obu stronach - powiedział z kolei Pawło Klimkin, ukraiński odpowiednik Waszczykowskiego.

- Dla nas przyjęcie tej rezolucji (Sejmu odnośnie Wołynia) przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej i przeniesienie jej na dialog historyków - powiedział Waszczykowski w trakcie spotkania z prezydentem Poroszenką.


W środę minister Waszczykowski wziął udział w spotkanie szefów MSZ Ukrainy, Niemiec, Francji, i Wielkiej Brytanii w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #2064912 | 212.160.*.* 14 wrz 2016 10:57

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I bdb. Międzymorze to idea, jaka możemy razem zrealizować. Polska, Ukraina-razem dla Europy.