Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024. Imieniny Jolanty, Lotara, Wita

Spokojna odpowiedź ukraińskiego parlamentu w sprawie Wołynia

2016-09-08 22:06:27 (ost. akt: 2016-09-08 22:40:51)
Spokojna odpowiedź ukraińskiego parlamentu w sprawie Wołynia

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/verkhovna.rada.ukraine/photos

Ukraiński posłowie w odróżnieniu od polskich myślą perspektywicznie. Dlatego ukraiński parlament wyjątkowo spokojnie odpowiedział na jednostronną uchwałę Sejmu RP w sprawie rzezi wołyńskiej.

Oświadczenie Rady Najwyższej Ukrainy w związku Z uchwaleniem przez Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rezolucji z 7 Lipca 2016 roku i 22 Lipca 2016 Roku w sprawie Tragedii Wołyńskiej (08.09.2016)

Rada Najwyższa Ukrainy z żalem, rozczarowaniem i głębokim niepokojem przyjęła decyzję Senatu i następnie uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwały z 22 lipca 2016 roku „O uhonorowaniu pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945”, która prezentuje niewłaściwą z politycznego i prawnego punktu widzenia ocenę tragicznej karty ukraińsko-polskiej historii dotyczącej wydarzeń na Wołyniu.

Najwyższa Rada Ukrainy zwraca uwagę na to, że Ukrainę i Polskę łączą zarówno znaczące przykłady wspólnej walki o wolność, jak i krwawe konflikty.

Parlament Ukrainy oświadcza, że należy koniecznie ze stosowną powagą i równą troską uhonorować pamięć wszystkich ofiar na terytorium obu państw.

Rada Najwyższa Ukrainy stwierdza, że na przestrzeni minionych dziesięcioleci Ukraina i Rzeczpospolita Polska zrobiły wiele na rzecz wzajemnego pojednania i porozumienia oraz uhonorowana pamięci Ukraińców i Polaków niewinnie zamordowanych podczas konfliktu z lat 40. XX wieku oraz już wydały wspólną ocenę tych historycznych wydarzeń w zaakceptowanych przez obie strony dokumentach, w tym takich jak:
- Oświadczenie prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „W sprawie porozumienia i pojednania” z 21 maja 1997 roku;
- Oświadczenie parlamentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej w związku z 60. rocznicą Wołyńskiej Tragedii z 10 lipca 2003 roku;
- Wspólne oświadczenie prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej „O pojednaniu – w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu” z 11 lipca 2003 roku;
- List biskupów greckokatolickich Ukrainy i rzymskokatolickich Polski z okazji aktu wzajemnego przebaczenia i pojednania z czerwca 2005 roku;
- Wspólne oświadczenie prezydenta Ukrainy i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 60. rocznicy akcji „Wisła” z 27 kwietnia 2007 roku;
- Wspólna deklaracja Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego Kościoła Polski z okazji 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu z 28 czerwca 2013 roku;
- Deklaracja prezydentów Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej w 25. rocznicę Niepodległości Ukrainy z 24 sierpnia 2016 roku.

W związku z tym Parlament Ukrainy uważa ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „Narodowego dnia pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1943-1945” za przejaw polityzacji tragicznych kart ukraińsko-polskiej historii.

Rada Najwyższa Ukrainy zwraca uwagę na fakt, że przyjmowaniu uchwał przez Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszyły antyukraińskie akcje polegające na niszczeniu ukraińskich pomników na terytorium Polski, ataki na uczestników uroczystości religijnych oraz wydanie zakazu organizacji imprez kulturalnych i szowinistyczna retoryka.

Rada Najwyższa Ukrainy zwraca uwagę polskich deputowanych, całej polskiej władzy oraz społeczeństwu na to, że antyukraińskie działania i wzniecanie antyukraińskich nastrojów odbywa się w chwili najbardziej newralgicznej dla Państwa Ukraińskiego, które znajduje się w stanie wojny z Federacją Rosyjską. W tej wojnie agresor wykorzystuje kwestie historyczne, w tym wydarzenia lat 40. XX wieku, jako jeden z elementów wojny przeciwko naszemu Państwu.

Parlament Ukrainy uważa, że uchwalenie przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej wspomnianych rezolucji wprowadziło w stan zagrożenia polityczny i dyplomatyczny dorobek oraz wysiłki dwóch państw i narodów ukierunkowane na wzajemne przebaczenie i uhonorowanie pamięci niewinnych ofiar: Ukraińców i Polaków.

Rada Najwyższa Ukrainy potępia zatem jednostronne działania Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu rewizję pozytywnych rezultatów współpracy, które osiągnięto w toku konstruktywnego ukraińsko-polskiego dialogu prowadzonego przez ostatnie dziesięciolecia.

Parlament Ukrainy uważa, że jednostronne polityczne oceny historycznych wydarzeń pociągają za sobą wysokie ryzyko wywołania konfliktów między naszymi społeczeństwami i państwami oraz sprzyjają dalszej radykalizacji zarówno ukraińskiego, jak i polskiego społeczeństwa, co osłabia konsolidację wysiłków naszych obywateli ukierunkowanych na rozwój Ukrainy i Polski.

Rada Najwyższa Ukrainy oświadcza, że jedyna droga do porozumienia i pojednania między narodami ukraińskim i polskim wiedzie przez wspólne uznanie faktów i okoliczności historii, ustalenie personalnej odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne oraz chrześcijańskie przebaczenie.
Rada Najwyższa Ukrainy oświadcza, że sukces przyszłych ukraińsko-polskich stosunków zależy od kontynuowania formuły porozumienia między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską.

W związku z tym Rada Najwyższa Ukrainy:

wzywa historyków do prowadzenia fachowego dialogu w celu ujawnienia wszystkich niewyjaśnionych dotąd faktów i okoliczności historii na podstawie wiarygodnych archiwalnych materiałów, jednakże przy pozostawieniu każdej ze stron przestrzeni do interpretowania faktów historycznych, zaś polityków Ukrainy i Polski do powstrzymania instrumentalizowania nauki historycznej w imię tymczasowych korzyści politycznych;

wzywa obecne i przyszłe pokolenia Ukraińców i Polaków do kontynuowania strategicznego partnerstwa i nie poddawania się podejmowanym przez niektóre siły polityczne próbom manipulowania wrażliwymi kartami historycznej przeszłości wbrew interesom narodów ukraińskiego i polskiego;

zwraca się do polskich kolegów z propozycją powstrzymania polityzacji tragicznych kart ukraińsko-polskiej historii i skoncentrowania wysiłków na konstruktywnej budowie stosunków między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską dla wzmocnienia partnerstwa w demokratycznej Europie w oparciu o europejskie wartości.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WOŁYŃ 18.10.2016 #2091267 | 89.228.*.* 18 paź 2016 11:56

  PIERWSZA EMISJA KINOWA FILMU WOŁYŃ 18.10.2016 NA UKRAINIE, ZOSTAŁA OFICJALNIE ODWOŁANA.... :-(

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Turysta #2079167 | 178.42.*.* 3 paź 2016 22:01

   Skoro Rada Najwyższa Ukrainy spokojnie i rzeczowo odnosi się do polskiej uchwały, to niech równie spokojnie pozwoli polskiej stronie dokonać badań archeologicznych w miejscach gdzie wymordowano polską ludność. Miejsc tych jest bardzo dużo i strona polska jest w stanie dość dokładnie je określić. Skoro jest tak jak mówią Ukraińcy, to powinni spokojnie i bez obaw wyrazić zgodę na kompleksowe badania, bez nasyłania na archeologów ponurych panów, jak miało to już miejsce w niezbyt odległym czasie(patrz Sikorski).

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Turysta #2063078 | 79.185.*.* 11 wrz 2016 11:46

   Dlaczego mamy tak różne spojrzenie na historię i fakty? Prawdopodobnie dlatego, że mamy szacunek do swoich rodziców i dziadków i nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że mogą przedstawiać nam swój subiektywny i nieprawdziwy obraz przeszłości. Obserwując politykę historyczną naszych państw też mam zastrzeżenia. Mam nadzieję, że sam jestem myślący i potrafię oddzielić twarde fakty od propagandy. To, że w Polsce nie wszystko, co dotyczy polityki historycznej mi się podoba, to zwalam na ekipę polityczną będącą u władzy. Natomiast to w temacie historycznym co dociera z Ukrainy przyprawia mnie o konsternację i niedowierzanie. Ostatnio zapoznałem się z ukraińską ocena historii Przebraża. Moim zdaniem to tak porozumienia nie zbudujemy. Znając także relacje naocznych świadków zarówno z polskiej samoobrony, jak też ze strony sowieckich partyzantów, twierdzę że Ukraińcy nie mówią o faktach. Zaczynam przyzwczajać się do ukraińskiego sposobu opisywania historii i nie jest to bynajmniej opis rzetelny. W skrócie można powiedzieć, że w ten sposób Ukraińcy sami oddalają się od Polaków, od Europy i całego cywilizowanego świata.

   Ocena komentarza: warty uwagi (38) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. wera #2062709 | 83.24.*.* 10 wrz 2016 15:31

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PiS sprzeniewierzył się polityce wschodniej św. pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

  4. 111 #2062532 | 89.228.*.* 10 wrz 2016 09:10

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Błąd. PiS zrozumie to po swojemu, że Ukraińcom można znowu dokopać. Bo dla PiS decyzja ukraińców to oznaka słabości a nie mądrości. Kiedy się przestraszyli ukraińskiej reakcji to Prezydent od razu poleciał do Kijowa. Taką samą polityke stosują zresztą w polityce wewnętrznej.

  5. Spokojnie pytam #2062337 | 79.185.*.* 9 wrz 2016 21:15

   A co to znaczy jednostronna uchwała Sejmu RP. Jednostronna bo w Sejmie nie ma już "waszego" Sycza ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (30) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. 3c #2062110 | 212.160.*.* 9 wrz 2016 15:35

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Widać, że w Kijowie maja więcej oleju w głowie niz w warszawie

  7. GiT #2062040 | 188.146.*.* 9 wrz 2016 13:26

   Dopoki Ukraina nie uzna OUN-UPA za organizacje zbrodnicza, dopoty porozumienie bedzie niemozliwe. A czczenie zwyrodnilcow jaako bohaterow narodowych to juz zakrawa na zart.

   Ocena komentarza: warty uwagi (37) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Marian #2061723 | 89.228.*.* 8 wrz 2016 23:00

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Napisane fachowo.

   2. polon #2061698 | 89.228.*.* 8 wrz 2016 22:28

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. PiS jedno ma opanowane do perfekcji: dzielenie i skłócanie ludzi.