Dzisiaj jest czwartek, 11 sierpnia 2022. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Zmarł abp Adam (Dubec), najstarszy prawosławny biskup w Polsce

2016-07-26 13:45:24 (ost. akt: 2016-07-26 14:29:53)
Zmarł abp Adam (Dubec), najstarszy prawosławny biskup w Polsce

Autor zdjęcia: https://uk.wikipedia.org/wiki/Адам_(Дубец)#/media/File:Jordana1.jpg

- To wielka strata dla Cerkwii prawosławnej w Polsce...i dla ukraińskiej społeczności. Śp. władyka Adam był najstarszym ukraińskim prawosławnym arcybiskupem na świecie - czytamy w liście Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie

Władyka Adam był Łemkiem. Urodził się w 1926 roku we Florynce koło Krynicy. W 1947 roku wysiedlono go, jak innych Ukraińców, w ramach Akcji "Wisła". Prawosławnym księdzem Adam Dubec został w 1965 roku. I powrócił na swoją ukochaną Łemkowszczyznę.
Po służbie w parafiach w Wysowej i Kalnikowie został skierowany do Sanoka, gdzie pełnił posługę proboszcza i dziekana, a od 1983 roku – biskupa nowostworzonej prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej. W 1996 r. został podniesiony do godności arcybiskupa.

Dzięki jego staraniom na Łemkowszczyźnie powstały nowe parafie prawosławne, nowe cerkwie, monastery oraz domy parafialne. Wyświęcił wielu duchownych. W skład prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej wchodzi dzisiaj kilkadziesiąt parafii i kilka tysięcy wiernych.

Arcybiskup Adam dbał jednak nie tylko o rozwój prawosławia, ale podtrzymywał też ukraiński język i kulturę. Zainicjował między innymi wydawanie w języku ukraińskim «Cerkownnoho Kalendaria». - Cerkiew była zawsze z narodem, dzięki niej przetrwaliśmy najcięższe okresy w historii - mawiał.

Śp. abp Adam spocznie niedaleko od swojej rodzinnej wsi. Zostanie pochowany w krypcie prawosławnej cerkwi Świętego Włodzimierza w Krynicy Zdroju.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB