Dzisiaj jest środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Ukraińcy wzmacniają polska gospodarkę

2016-06-19 11:32:05 (ost. akt: 2016-06-19 11:55:05)
Czeka na Ciebie praca w Olsztynie! Dołącz do naszego zespołu!

Czeka na Ciebie praca w Olsztynie! Dołącz do naszego zespołu!

Autor zdjęcia: sxc.hu

- Ukraińcy to ludzie pracowici, którzy ciężko pracują i zarabiają na chleb, co według większości Polaków jest wartością, jak również obala ten mit, że jesteśmy ksenofobami – powiedział w w TV Republika wiceminister w MSWiA Jakub Skiba. - Bardzo wielu Ukraińców jest wręcz entuzjastycznie nastawiona wobec naszego kraju – dodał.

Według różnych szacunkówe w Polsce pracuje od 400 do 800 tysięcy obywateli Ukrainy. W 2014 roku wydano w Polsce ok. 400 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców, w tym 370 tys. zezwoleń na wniosek polskich pracodawców. O pozostałe występowali sami Ukraińcy. Według szacunków MSWiA w Polsce pracuje około 700 tysięcy Ukraińców, z czego 500-550 tys. legalnie.
Zdaniem wiceministra Skiby Ukraińcy w sposób naturalny uzupełniaja miejsce po Polakach, którzy wyemigrowali do Anglii, Niemiec czy Norwegii

- To bliskość kulturowa, to dużo wyższy poziom kwalifikacji, lepszy poziom wykształcenia, to gotowość do zaakceptowania polskiej kultury. Pomimo trudnej przeszłości jest to niezmiernie pozytywne, że są to ludzie pracowici, którzy ciężko pracują i zarabiają na chleb... – mówił wiceminister w TV Republika.

W 2015 roku w Polsce wydano dla obywateli Ukrainy ponad 25 tys. zezwoleń na pobyt czasowy oraz 5 tys. na pobyt stały.

Przypomnijmy, że TVP nakręciła już serial poświęcony ukraińskim migrantom. "Dziewczyny ze Lwowa" poświęcone perypetiom czteremech przyjaciółek z Ukrainy zdobyły dużą widownię. Drugą częśc serialu mamy zobaczyć w TVP1 jesienią 2016.