Dzisiaj jest wtorek, 7 grudnia 2021. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Sawczenko dziękuje Polakom

2016-03-25 07:00:00 (ost. akt: 2016-03-25 01:02:46)
Sawczenko dziękuje Polakom

Autor zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nadiya_Savchenko,_Moscow_court,_10_February_2015_04.jpg

- Jestem bezgranicznie wdzięczna Polakom za to, że w tak trudnym dla Ukrainy czasie, jesteście dla nas tak dobrym sąsiadem...Jestem pewna, że razem zrobimy wszystko, by utrzymać przyjaźń naszych narodów - to fragment listu Nadii Sawczenko "Do Polaków".

Przypomnijmy, że Nadia Sawczenko to ukraiński pilot. Rosyjscy terroryści porwali ja na wschodzie Ukrainy. Oskarżono ją o naprowadzenie ognia artyleryjskiego na grupę cywilów, w której znajdowała się ekipa telewizji Rossija. Miało wtedy zginąć 2 rosyjskich dziennikarzy. Sawczenko nie przyznaje się do winy i nie uznaje legalności procesu. Rosyjski "sąd" skazał ją 22 marca 2016 roku na 22 lata więzienia.

Rosjanom nie udało się złamać jej ducha. Sawczenko dla Ukraińców stała się symbolem narodowym. Jej uwolnienia domaga się cały cywilizowany świat.

15 marca Sawczenko otrzymała prestiżową nagrodę Orła Jana Karskiego za " "hart ducha w walce o ludzką godność i honor". Napisany przez Sawczenko w rosyjskim więzieniu list z podziękowaniem dotarł do Polski 24 marca.

Jan Karski (1914-2000) w czasie II wojny światowej był kurierem polskiego podziemia Jako jeden z pierwszych przedstawił Amerykanom i Anglikom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Odznaczony Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Uhonorowany przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, honorowy obywatel państwa Izrael.

Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Karski mówił, że ma trafiać do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".

- Zrobię wszystko, by Was nie rozczarować i być godną tego zaszczytu, jakim mnie obdarzyliście - napisała Sawczenko w swoim liście.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB