Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Taras Szewczenko na Warmii i Mazurach

2016-03-24 22:19:08 (ost. akt: 2016-03-24 22:24:33)
Taras Szewczenko na Warmii i Mazurach

Autor zdjęcia: Jan Kurij

Społeczność ukraińska, a także zaineresowani Polacy, uczciła 13 marca w Teatrze S. Jaracza w Olsztynie pamięć wybitnego poety ukraińskiego urodzonego w 1841 roku Tarasa Szewczenki. W tym roku minęło 155 lat od śmierci autora „Kobzara”.

W tym roku w rocznice Szewczenkowskie wystąpiły w stolicy regionu dwa duże zespoły artystyczne: Reprezentacyjny Chór Męski ZUwP „ Żurawie” oraz dziecięco-młodzieżowa olsztyńska grupa „Suzirjaczko”. Publiczność, która wypełniła widownię teatru, bardzo gorąco oklaskiwała wykonawców. Ze słowem o T. Szewczence wystąpił red. Staefan Migus.
Dzień wcześniej Koncerty Szewczenkowskie z udziałem chóru męskiego „Żurawie” odbyły się w Kętrzynie i Lidzbarku Warmińskim. W Lidzbarku Warm. od lat odbywają się regionalne obchody Dni Szewczenkowskich. W tym roku odbyły się one pod patronatem starosty lidzbarskiego Jana Harhaja i burmistrza miasta Jacka Wiśniowskiego. W Lidzbarku razem ze wspomnianym chórem wystąpiły jeszcze orkiestra i chór tamtejszej Szkoły Muzycznej i jej filii w Górowie Iławeckim pod dyrekcją Oresta Ortyńskiego oraz dzieci z miejscowego punktu nauczania języka ukraińskiego pod opieką nauczyciela Piotra Tabaki. W Kętrzynie zaś „Żurawiom” towarzyszyła grupa uczniów z punktów nauczania języka ukraińskiego w tym mieście oraz w Barcianach pod opieką nauczycielki Ewy Kłek.
sm

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB