Dzisiaj jest sobota, 23 września 2023. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Krew z ich gardeł spływała do otworu kanalizacyjnego

2015-12-20 19:50:00 (ost. akt: 2015-12-20 19:59:15)
Krew z ich gardeł spływała do otworu kanalizacyjnego

Autor zdjęcia: http://www.donbasswarcrimes.org/

Kiedy mnie wprowadzili do piwnicy, zobaczyłam tam trupy trzech mężczyzn. Jeden był w pozycji siedzącej przy ścianie. Dwaj inni to byli młodzi mężczyźni,z których jeden leżał na brzuchu,drugi na plecach. Mieli poderżnięte gardła i byli nadzy. Krew z gardeł spływała do otworu kanalizacyjnego w podłodze.

Ten opis to fragment jednego z 60 zeznań jakie złożyli świadkowie lub ofiary rosyjskich zbrodni na okupowanych terytoriach Ukrainy. Raport Zbrodnie wojenne we wschodniej Ukrainie w 2014 roku” powstał z inicjatywy poseł Małgorzaty Gosiewskiej (PiS).

Raport dokumentuje zbrodnie wojenne popełnione na terenie wschodniej i południowej Ukrainy przez żołnierzy i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej oraz bojowników prorosyjskich separatystów. Udokumentowane zbrodnie obejmują bezprawne pozbawianie wolności, fizyczne i psychiczne tortury, rabunki i zabójstwa.

Na podstawie opisanej w nim dokumentacji dowodowej złożone zostanie zawiadomienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

- Cała prawda. To trzeba koniecznie przeczytać - pisze o raporcie na swoim profilu na Facebooku poseł Gosiewska.

FRAGMENTY ZEZNAŃ:

„Na wstępie przebili mi bagnetami duże palce od nóg,żebym nie mógł uciekać (…) Cały czas torturowano mnie w następujący sposób:przebito mi lewą nogę nożem. Dźgano po nogach i bito po kolanach oraz cięto nożami. (...) Parzono mnie grzałką elektryczną wewnątrz ust,w plecy i w pięty. Wbijano mi igły pod paznokcie,„wyciskano”mi palcami oczy”

Podczas więzienia mnie w budynku prokuratury kilka razy dziennie zabierali mnie do pokoju przesłuchań,gdzie kazali mi patrzeć, jak torturują innych ludzi. Wszystkich nas wtedy bili dwaj wojskowi Rosjanie. K. obcięli 3palce od ręki(...)Z.nie miał lewego oka i miał obcięte wszystkie palce lewej dłoni(...)Torturowano mnie przez pierwsze 3dni pobytu w Gorłówce[45]. Oprawcy zmieniali się. Byli to Rosjanie,którzy pili wódkę. W ramach tortur komendant,którego nazywano „Sołowiej”[130],osobiście obciął mi część małego,lewego palca.

Kiedy mnie wprowadzili do piwnicy,zobaczyłam tam trupy trzech mężczyzn. Jeden był w pozycji siedzącej przy ścianie. Dwaj inni to byli młodzi mężczyźni,z których jeden leżał na brzuchu,drugi na plecach. Mieli poderżnięte gardła i byli nadzy. Krew z gardeł spływała do otworu kanalizacyjnego w podłodze.

Tym, którzy nie byli ranni (...) zaraz przestrzelili nogi(...)Wtedy jeden z nich doskoczył do Saszy i zaczął go bić pistoletem po głowie. Rozbił mu czaszkę,ale Sasza jeszcze żył. Więc prosiliśmy, żeby go dobił i on strzelił mu w głowę z pistoletu(...) Potem jeden Osetyniec podszedł do mnie,stanął mi na klatce piersiowej i powiedział,żebym wybrał co mi wyciąć,jaja,serce czy ucho. Wybrałem ucho i on odkroił mi nożem lewe ucho.

Zeznania spisywali dwaj byli polscy policjanci. Jeden z nich udzielił wywiadu dla "Tygodnika Powszechnego"

Fragment wywiadu:

Wszyscy chcieli rozmawiać?

Niektórzy nie chcieli. Nie udało nam się niestety udokumentować przypadku niezwykle drastycznego, nawet na tle tego wszystkiego, co usłyszeliśmy. Dziewczyna się zgodziła, ale potem nie była w stanie rozmawiać.

Co jej się stało?

Ma 22 lata. Dostała się w ręce czeczeńskich najemników walczących po stronie rosyjskiej. Trzymali ją jakieś dwa tygodnie. Więcej chyba nie trzeba mówić.

Gdzie jest teraz?

W szpitalu psychiatrycznym.

Cały wywiad: kliknij tutajStrona na Facebooku: kliknij tutaj

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sława Słowianom! #1948378 | 185.137.*.* 7 mar 2016 22:58

    Już niedługo będziemy wszyscy Słowianie walczyć po tej samej stronie. To co się dzieje teraz w Donbasie to pestka. Za kilka lat to będzie wojna ale z wrogiem śmiertelnym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ik #1897123 | 109.192.*.* 3 sty 2016 19:19

    ...serce boli, umysl nie moze tego pojac-nie da sie komentowac...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz