Dzisiaj jest piątek, 19 kwietnia 2024. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Podwójny jubileusz teatru ukraińskiego w Olsztynie

2015-11-23 14:39:26 (ost. akt: 2015-11-23 14:45:43)
Podwójny jubileusz teatru ukraińskiego w Olsztynie

Społeczność ukraińska Warmii i Mazur godnie i na wysokim poziomie odznaczyła wyjątkowe jubileusze teatru ukraińskiego. Były to X Ogólnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. Rozpoczynały się one przed dwudziestu laty, i organizowane były zgodnie z zamysłem Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce, co dwa lata. Stąd ten drugi jubileusz jest o połowę mniejszy od poprzedniego.

Organizatorzy Dni Teatru zaprosili na podwójny jubileusz pierwszego uczestnika tego projektu czyli Lwowski Narodowy Teatr Dramatyczny im. M. Zańkowieckiej we Lwowie, obecnie najlepszy teatr profesionalny w Ukrainie. Na dużej scenie przedstawił on klasykę ukraińską w reżyserii ludowego artysty Ukrainy, laureata najbardziej prestiżowej nagrody im. T. Szewczenki kierownika artystycznego lwowskiego teatru Fedora Stryhuna – „Nazara Stodolę” na motywach dramatu T. Szewczenki i osiemnastowieczną sztukę Hryhorija Kwitki-Osnowianenka „Swatannia na Honczariwci”.

Na scenie „Margines” lwowianie przedstawili swoją uwspółcześnioną wersję poematu T. Szewczenki „Kateryna” w reżyserii Bohdana Rewkewycza. Zainteresowanie spektaklami było ogromne. Patronował tegorocznym Dniom Teatru Ukraińskiego Teatru marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a wcześniejszym Jacek Protas i przewodniczący Sejmiku Miron Sycz. W tym roku po raz pierwszy do współorganizacji tego projektu włączyło się Ministestwo Kultury Ukrainy.

Przy okazji Ogólnopolskich Dni Teatru zaprezentowano również wystawę fotograficzną młodej fotografik, laureatki twórczego stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Iwony Pasławskiej, na której zaprezentowano poarafie greckokatolickie Warmii i Mazur.

Ogółnopolskie Dni Teatru Ukraińskiego w Olsztynie przyczyniły się nie tylko do popularyzacji ukraińskiej sztuki teatralnej w Polsce, ale też spowodowały, że współpracą właśnie z teatrem lwowskim zainteresowały się teatry w Polsce. Lwowianie współpracują obecnie z warszawskimi teatrami, a pod koniec minionego roku podpisali umowę o współpracy z Teatrem S. Jaracza w Olsztynie. Od razu też zaprosili do siebie jeszcze pod koniec minionego roku olsztynian ze spektaklem „Damy i huzary”. Teatr S. Jaracza wybiera się do Lwowa również w maju przyszłego roku m. in. z „Tangiem” S. Mrożka…

Minione dwudziestolecie teatralne inicjowane ZUwP, Oddział w Olsztynie, przyczyniło się do nawiązania współpracy również między teatrami Elbląga, Tarnopola i Kołomyi. W tym okresie czasu Warmię i Mazury odwiedziło kilka teatrów (niektóre kilkakrotnie) z Ukrainy. Oprócz Lwowa były to Łuck, Tarnopol, Równe, Zaporoże, Dnipropetrowsk,Czerniowce i Kołomyja. Organizatorzy Dni Teatru Ukraińskiego w Olsztynie chcieliby pójść dalej. Wierzą w to, że w najbliższych latach na scenach teatrów Warmii i Mazur będą wprzedstawiane ukraińskie sztuki teatralne w wykonaniu polskich artystów, a polskie w wykonaniu ukraińskich w Ukrainie.

ms

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB