Dzisiaj jest niedziela, 5 lutego 2023. Imieniny Agaty, Filipa, Justyniana

Konsekracja cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Godkowie

2015-10-10 23:26:42 (ost. akt: 2015-10-10 23:37:55)
Konsekracja cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Godkowie

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Zbudowana w 1729 r., opuszczona po przesiedleniu wiernych i zamieniona na magazyn w 1947 r. cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy z Kupnej (niedaleko Przemyśla) 10 października 2015 r. została na nowo konsekrowana w Godkowie (powiat elbląski).

Cerkiew, a tak w rzeczywistości jej zrujnowane resztki, do Godkowa w 2011 r. przywieźli wierni z inicjatywy ks. mitrata Andrzeja Sroki, któremu z kolei ten pomysł podsunęła prof. Roma Cielątkowska z Politechniki Gdańskiej. Świątynia, dzięki ofiarności i pracy wspólnoty lokalnej, została w pełni zrekonstruowana. Pierwszą liturgię odprawił w niej 14 października 2013 r. ordynariusz Wrocławsko-Gdański Włodzimierz Juszczak.

Konsekracji cerkwi 10 października 2015 r. w asyście grecko-katolickich i łacińskich księży dokonał biskup Greckokatolickiej Diecezji Przemysko-Warszawskiej Eugeniusz Popowicz. W ołtarzu świątyni zapieczętowane zostały relikwie błogosławionego ks. Piotra Werhuna (beatyfikowanego we Lwowie 27 czerwca 2001 r. przez Papieża Jana Pawła II).

- Życzę wam, żeby ta świątynia od dzisiaj była waszym prawdziwym domem, żeby wasze drogi wiodły zawsze do niej, żeby nikt nie mówił, że dzisiaj nie pójdzie. Moje ścieżki mają zaprowadzić mnie do mojej cerkwi. Daj Boże, aby tych ścieżek było jak najwięcej, a ten dom nas jednoczył. Żeby dom, który dzisiaj poświęciliśmy, był waszą małą ojczyzną, tą wyspą, gdzie będę czuć się swobodnie, gdzie będę rzeczywiście, jak w u siebie w domu… – powiedział w słowie do wiernych władyka Eugeniusz.


Bohdan Tchórz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB