Dzisiaj jest poniedziałek, 6 lutego 2023. Imieniny Amandy, Bogdana, Doroty

W dwudziestą rocznicę parafii greckokatolickiej w Ornecie

2015-06-30 11:26:30 (ost. akt: 2015-06-30 11:37:28)
W dwudziestą rocznicę parafii greckokatolickiej w Ornecie

Autor zdjęcia: BT

Ważne wydarzenie miało miejsce w sobotę 27 czerwca w Ornecie. Otóż tego pogodnego, słonecznego dnia została w mieście poświęcona greckokatolicka świątynia pod wezwaniem błogosławionego Emiliana Kowcza (nazywanego "proboszczem Majdanka"). Cerkiew konsekrował Eugeniusz Popowicz, biskup pomocniczy Greckokatolickiej Metropolii Przemysko-Warszawskiej.

Świątynia została poświęcona w dwudziestą rocznicę powstania w Ornecie parafii greckokatolickiej. W jej uroczystym poświęceniu wzięli udział, między innymi, honorowi goście: poseł na Sejm RP Miron Sycz z małżonką, wicestarosta Lidzbarski Jarosław Kogut, burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, duchowni grecko- i rzymskokatoliccy. Przyjechało także wielu wiernych z sąsiednich parafii.

Witając w progu cerkwi jego ekscelencję, gości i parafian proboszcz Jan Hałuszka przypomniał, że inicjatorem powstania parafii greckokatolickiej w Ornecie w roku 1995 był proboszcz Pieniężna ks. Artur Masłej. Parafię swoim dekretem z 1 sierpnia 1995 r. erygował Metropolita Przemysko-Warszawski Jan Martyniak, natomiast pierwsza liturgia odbyła się w orneckiej kaplicy przy ul. Elbląskiej. Dzięki pozytywnej współpracy z miejscową PSS Społem, pozyskaniem od niej i wstępnym adaptowaniem na swoje potrzeby budynku magazynowego, od dnia 23 czerwca 1996 r. grekokatolicy modlą się we własnej świątyni.

W ołtarzu cerkwi biskup Eugeniusz Popowicz zapieczętował relikwie błogosławionych Kościoła katolickiego, męczenników pratulińskich.

Bohdan Tchórz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB