Dzisiaj jest środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Ukraiński Jarmark Folklorystyczny

2015-05-11 21:03:12 (ost. akt: 2015-05-12 13:55:53)
Ukraiński Jarmark Folklorystyczny

Autor zdjęcia: Jan

Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przegląd ukraińskich zespołów folklorystycznych z Warmii i Mazur. Druga część koncertu poświęcona była bohaterom, którzy polegli w walce z rosyjskim najeźdźcą na wschodzie Ukrainy.

W Kętrzynie odbył się XXIX Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny z ,,Malowanej skrzyni”. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: poseł na Sejm RP Miron Sycz, burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, wiceburmistrz Damian Nietrzeba, pełnomocnik marszałka ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Marek Leyk, wiceprezes Radia Olsztyn Henryk Łańko oraz greckokatolickie i prawosławne duchowieństwo.

Tegoroczny minifestiwal składał się z dwóch części. Pierwsza – to przegląd ukraińskich zespołów folklorystycznych Warmii i Mazur. Zgromadzeni podziwiali występy następujących zespołów: ,,Obrij” z Węgorzewa, ,,Dumka” i grupa wokalna ,,Żurawka” z Górowa Iławeckiego , ,,Wesełynka” z Bartoszyc oraz trio ,,Barwy” , które tworzą uchodźcy z Doniecka, mieszkający obecnie w Rybakach koło Olsztyna. Gościnnie na scenie kętrzyńskiego amfiteatru wystąpił zespół taneczny ,,Ukrainoczka” z Dubna.

Druga część koncertu poświęcona była bohaterom, którzy polegli w walce z rosyjskim najeźdźcą na wschodzie Ukrainy. Przed jej rozpoczęciem głos zabrał poseł Miron Sycz. Podziękował polskim władzom, organizacjom i wolontariuszom za udzielone Ukrainie wsparcie. Apelował również, aby nie ulegać propagandzie, która chce skłócić Polaków i Ukraińców.

Z kolei w swoim przemówieniu przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus zapraszał do organizowania i brania udziału w tego typu imprezach, które propaguję ukraińską kulturę.

Następnie przed publicznością wystąpił zespół śpiewaczy ,,Suzirjaczko” z Olsztyna, grupa wokalna ,,Lisowa Pisnia” z Bartoszyc, "Czerkascy Kozacy” oraz grupa muzyczna „The Ukrainian Folk”.

Organizatorami imprezy byli olsztyński oddział Związek Ukraińców w Polsce, koło ZUwP w Kętrzynie oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury.

as

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kto ich tu wpuścił do polski ? #1733260 | 164.126.*.* 12 maj 2015 20:19

  nie chcemy ukrainy i z nimi nic wspólnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. widz #1732871 | 5.174.*.* 12 maj 2015 11:08

   no w tym roku miejsce wybrane odpowiednio do pogody, szkoda, że w mieście inne hale sportowe były wolne ale kto by się przejął widzem, grunt że kasa się zgadza ;)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. olka #1732585 | 5.172.*.* 11 maj 2015 22:28

   szkoda, że publiczność nie dopisała

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)