Dzisiaj jest środa, 28 września 2022. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Wielki Dzień razem z Wielką Nocą

2015-04-10 23:28:28 (ost. akt: 2015-04-10 23:35:14)
Wielki Dzień razem z Wielką Nocą

Tydzień po zachodnich chrześcijanach Boże Zmartwychwstanie świętować będą chrześcijanie wschodni. Tak to wynika z kalendarza, jakim się posługują. Na Mazurach i Warmii to głównie Ukraińcy, grekokatolicy i prawosławni. Nie świętujemy jednak Wielkiej Nocy, ale "Wełykdeń" czyli Wielki Dzień. Ale nie o różnicach chcę pisać.

A o tym, że Pan Bóg drugi raz nie da nam takiej szansy jak dzisiaj. Szansy na to, aby przezwyciężyć przeszłość i wspólnie budować przyszłość. Ukraińcy przez lata siadali do wspólnego stołu z Moskalami. Jedni z przekonania, inni z przymusu. Dzisiaj większość z nich od tego stołu już wstała. I teraz walczy z bronią w ręku, by móc samemu wybrać sobie z kim chce się dzielić wielkanocną święconką.
Polska i Polacy wspierają jak mogą ten zryw. Nic więc dziwnego, że Ukraińcy widzą w nich właśnie tego sąsiada, z którym należy zasiąść przy wspólnym stole i podzielić się święconką.
Polska i Ukraina razem są w stanie zmienić geopolityczny układ w Europie. O ile oczywiście Rosji nie uda się skłócić obu narodów. A kremlowskie diabły pracują nad tym bardzo usilnie. Ja jednak wierzę, że spełnią się słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji w 2008 roku:
"Jesteśmy tu po to, by podjąć walkę. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi z północy, dla nas także z północy, ze wschodu, pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie! Ten kraj to Rosja. Ten kraj uważa, że dawne czasy upadłego, niecałe 20 lat temu, imperium wracają. Że znów dominacja będzie cechą tego regionu. Otóż nie będzie. Te czasy się skończyły raz na zawsze. Nie na dwadzieścia, trzydzieści, czy pięćdziesiąt lat!"
Swoją drogą, to już chyba przyszła pora, żeby ukraińscy katolicy i prawosławni zerwali z moskiewską tradycją i świętowali swój Wielki Dzień wtedy, kiedy Wolny Świat świętuje Wielką Noc.

Chrystos Woskres. Woistynu Woskres. Chrystys Zmartwychwstał. Zaprawdę Zmartwychwstał.Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Proszę o uwagę #1710923 | 83.9.*.* 12 kwi 2015 16:25

  Ja z innej beczki. Zrobiło się ciepło i rodzice z małymi dziećmi wychodzą na spacer. Drodzy rodzice maleńkie dzieci prowadzi się od strony wewnętrzej a nie zewnętrznej - tuż przy samej ulicy. Miałam okazję widzieć 3 razy w ciągu tych dwóch dni tak niebezpieczne sytuacje, w tym mały chłpczyk jadący rowerkiem przy samej krawędzi chodnika. Oczywiście nie chce uogólniać bo większość rodziców myśli do przodu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. redaktor #1710751 | 89.229.*.* 12 kwi 2015 11:49

  nie przygotował się należycie. cyt: ".. to głównie Ukraińcy, grekokatolicy i prawosławni..." Albo, albo...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Kasiu #1710475 | 178.36.*.* 11 kwi 2015 19:46

   1.Pewnie nigdy nie uda się osiągnąć stanu, że czegoś będą chcieć „WSZYSCY”. Zawsze znajdzie się ktoś, kto powie /zawoła NIE!. 2.Problem stosunków polsko – ukraińskich jest tragiczny. Dla mnie osobiście bardzo cenne są tu słowa J P II : „Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania”.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kasia z Kętrzyna #1710116 | 37.152.*.* 11 kwi 2015 00:50

    Taki Wielki Dzień ma być. oczywiście bez polityki ani rusz! Nie wszyscy myślą tak jak pan Igor. Nie każdy Polak usiądzie z Ukraińcem do stołu z Wielkanocną święconką. Niektórzy pamiętają inna historię, ale nie czas i nie ten moment do wspominania.

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. :-) #1710111 | 178.36.*.* 11 kwi 2015 00:10

     Niech się spełni :-)

     Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz