Dzisiaj jest wtorek, 11 maja 2021. Imieniny Igi, Mamerta, Miry

Chrystus powstał z martwych

2010-04-04 12:00:00 (ost. akt: 2010-04-05 09:48:36)
Chrystus powstał z martwych

U prawosławnych i grekokatolików 1 listopada "przypada" w drugi dzień świąt wielkanocncyh. U wschodnich chrześcijan właśnie w czasie Wielkanocy wspomina się zmarłych i pali świece na ich grobach.


Na Warmii i Mazurach rzadko odprawia się z tej okazji nabożeństwa na cmentarzach. Jest to związane z rozproszeniem Ukraińców. Tam jednak, gdzie jest ich więcej, na przykład na wsiach, zwyczaj ten zachował się do tej pory. Święcąc mogiły ksiądz śpiewa:

"Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував".
"Chrystys powstał z martwych, śmiercią pokonał śmierć i tym, co w grobach życie darował"Jedyny chyba w województwie cmentarz prawosławny znajduję się w Mrągowie. Groby na nim pochodza głównie z lat 60-tych. Obecnie jest to nieczynny juz cmentarz komunalny.

Na głównym zdjęciu można zobaczyć jak alfabet łaciński wypierał cyrylicę. Z prawej nagrobek Kateryny Medwed, z lewej Nadzieji Niedźwiedź. Мвдвед=Niedźwiedź.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. markota #3853 | 89.228.*.* 5 kwi 2010 23:49

    proszu pojixaty do movtajn abo do ban; - tam bilsziszit' kyrylycznych grobiv. Inwa sprava ludy jaky vyjixaly do kanady - banyaky - nepryznayutsya

    ! - + odpowiedz na ten komentarz