Dzisiaj jest piątek, 27 maja 2022. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Święto apostołów Piotra i Pawła w węgorzewskiej cerkwi

2014-07-14 11:24:46 (ost. akt: 2014-07-14 12:31:05)
Święto apostołów Piotra i Pawła w węgorzewskiej cerkwi

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Święto czyli, jak mówią wierni Cerkwi Prawosławnej — praznyk. To jeden z najradośniejszych i najważniejszych prazyków w węgorzewskiej parafii, bo czci jej patronów.

W sobotę, 12 lipca (tego dnia przypada dzień świętych Piotra i Pawła w kalendarzu juliańskim), w świątyni przy ulicy Pionierów uroczystą liturgię odprawili ksiądz proboszcz Bazyli Taranta z Korsz (na zdjęciu — pierwszy z prawej), ks. Adam Stefanowicz z Mrągowa (na zdj. — po lewej) oraz wyjątkowy dla węgorzewian gość, ks. Jerzy Senejko z Giżycka (na zdj. — w środku), wieloletni przyjaciel zmarłego w październiku ubiegłego roku księdza Witalisa Czyżewskiego, założyciela i opiekuna wielu sprawowanych w galicyjskim obrządku parafii na Mazurach, w tym węgorzewskiej. Od samego początku w tej pionierskiej duszpasterskiej działalności księdzu Witalisowi towarzyszył właśnie oteć Senejko.

— Odkąd pamiętam w dniu, kiedy czcimy perwowerchownych [pierwszych wśród zwierzchnich] apostołów, świeciło słońce. Dziś pada deszcz… czy to z góry pozdrawia nas ksiądz Witalij? — wspomniał ukochanego proboszcza ksiądz Jerzy i prosił: — Przychodźcie do cerkwi, żyjcie z Bogiem w sercu, nawet jeśli czasem popełniacie błędy. Każdy błądzi, ale najważniejsze, to umieć się pokajać — tak, jak uczynił to apostoł Piotr. Wszak to on wyrzekł się Jezusa, ale potem wrócił do Niego! Pamiętajcie o tym. Żyjcie w zgodzie, w miłości, wspierajcie się. Moje myśli płyną też na Ukrainę, do tych, którym tak potrzebna jest modlitwa — o jedność właśnie i zgodę.

W kazaniu ksiądz Jerzy Senejko wspomniał także postać świętego Pawła oraz Iwana Ohijenki, metropolity Iłariona, filologa ukraińskiego, historyka, działacza oświatowego, teologa i tłumacza.

— Dziś czytaliśmy Biblię w tłumaczeniu Iłariona — mówił ks. Senejko. — To wydanie Pisma Świętego należało do ulubionych przez księdza Witalija

Anna Styrańczak
a.styranczak@gazetaolsztynska.plKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB