Dzisiaj jest poniedziałek, 30 stycznia 2023. Imieniny Martyny, Macieja, Teofila

"Czeremosz" w Giżycku i Kętrzynie

2014-05-12 15:40:26 (ost. akt: 2014-05-12 16:48:34)
Czeremosz w Giżycku i Kętrzynie

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Taniec huculski, polka prytupanka czy wreszcie pełen ognia i gracji ukraiński hopak — tańce ludowe w wykonaniu węgorzewskiego „Czeremosza” niemal rozniosły salkę gimnastyczną giżyckiej „Siódemki”.

Tradycyjnie o tej porze roku w Giżycku spotkała się młodzież z punktów nauczania języka ukraińskiego w regionie. „Czeremosz” jak zawsze zebrał burzliwe brawa.

A już następnego dnia po giżyckim przeglądzie, 11 maja, węgorzewianie dali kolejny koncert — tym razem w Kętrzynie, na ukraińskim „Jarmarku” z cyklu „Z malowanoji skryni” („Z malowanej skrzyni”), otwierając spotkanie. Dodajmy, że „Z malowanoji skryni” to jedna z najpopularniejszych ukraińskich imprez na Mazurach.

W tym roku na kętrzyńskiej scenie wystąpili też m.in: „Gorące serca” i chór „Lisowa pisnia” z Bartoszyc, grupa wokalna „Żurawka” z Górowa Iławeckiego, „Zarepad” z Bań Mazurskich, a także artyści z Ukrainy, Federacja „Spas”, zespół „Kołodij” i drohobycki teatr na szczudłach.

Drugą, galową część koncertów zatytułowano „Wszyscy jesteśmy z Majdanu” — bo przecież podczas tak ważnego spotkania Ukraińców na Mazurach nie można było nie nawiązać do ostatnich wydarzeń nad Dnieprem. (as)


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB