Dzisiaj jest środa, 6 lipca 2022. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Pierwsze święta w cerkwi, która przyjechała za wiernymi

2014-01-06 12:00:00 (ost. akt: 2015-01-05 22:11:53)
Pierwsze święta w cerkwi, która przyjechała za wiernymi

Autor zdjęcia: Archiwum parafii

W poniedziałek mieszkańcy naszego regionu wyznania wschodniego obchodzić będą Wigilię Bożego Narodzenia. Ten dzień będzie szczególny zwłaszcza w Godkowie. Jego mieszkańcy będą świętować pierwszą Gwiazdkę w cerkwi przeniesionej z Podkarpacia.

Pierwsze Poweczeria Wełyke, czyli uroczysta msza wigilijna w cerkwi, która stoi w Godkowie od października, odbędzie się 6 stycznia o godzinie 20. Przygotowania już trwają.

Święta Bożego Narodzenia, które grekokatolicy i prawosławni obchodzą 7 i 8 stycznia, w godkowskiej cerkwi będą uroczyste, choć skromnie. Prace w cerkiew nie są jeszcze bowiem ukończone — nie ma ikonostasu i niektórych elementów wyposażenia liturgicznego. Jest za to prestoł, czyli najważniejsze miejsce w ołtarzu — stół okryty specjalną szatą, liturgię można więc odprawiać.

Oprócz pierwszego nabożeństwa tuż po zakończeniu rekonstrukcji cerkwi, wierni nie mieli okazji się w niej pomodlić. Aż do teraz. — Dotychczas nabożeństwa nie były odprawiane, a i zainteresowanie ukraińskich rodzin nieco zmalało. Na szczęście ostatnio parafianie coraz częściej pytają, kiedy znów będą mogli pomodlić się w naszej cerkwi — mówi ks. mistrat Soroka i dodaje, że ich zaangażowanie rośnie. Zbierają pieniądze na brakujące elementy wyposażenia. Proboszcz ma nadzieję, że w święto Opieki Matki Bożej, które jednocześnie będzie uroczystością odpustową będzie ono kompletne.

Przypomnijmy, 13 października w Godkowie odbyła się pierwsza msza w cerkwi, która pierwotnie znajdowała się w podkarpackiej wsi Kupna. Zbudowana w 1720 roku, służyła ukraińskiej społeczności do czasu wysiedleń w ramach akcji „Wisła”. Po 1947 roku stała się magazynem i popadała w ruinę. Na pomysł przeniesienia świątyni na tereny zamieszkane przez mniejszość ukraińską wpadła prof. Roma Cielątkowska z Politechniki Gdańskiej. Gdy ksiądz Soroka poprosił ją o zaprojektowanie niewielkiej cerkiewki dla wiernych w Godkowie, ta poinformowała go o możliwości przeniesienia cerkwi z powiatu przemyskiego i zrekonstruowania jej na miejscu.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Katolik #1287957 | 88.156.*.* 6 sty 2014 15:52

    Najlepsze życzenia świąteczne składam prawosławnym. Wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cde #1287849 | 178.235.*.* 6 sty 2014 12:40

    Przynajmniej w dniu świątecznym powstrzymajcie się od niestosownych komentarzy. Poniższe kwalifikują się do usunięcia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz