Dzisiaj jest środa, 20 października 2021. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

XXVII Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny "Z malowanej skrzyni"

2013-05-26 23:11:08 (ost. akt: 2013-05-26 23:20:56)
XXVII Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny Z malowanej skrzyni

Autor zdjęcia: Andrzej Sydor

- Kętrzyńskie święto ukraińskiego folkloru ma specyficzny charakter - takimi słowami rozpoczął swoje przemówienie poseł Miron Sycz. - Tutaj przyjeżdżają ludzie z całego regionu Polacy i Ukraińcy, by podziwiać ukraińskie pieśni i tańce ludowe. Przyjeżdżają również po to, by spotkać się, porozmawiać, kupić literaturę czy wyroby ukraińskiego rękodzielnictwa - dodał.

W niedzielę 12 maja w hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Kętrzynie, odbył się XXVII Regionalny Jarmark "Z malowanej skrzyni”. Prowadząca minifestiwal Jarosława Chrunyk przywitała zaproszonych gości a wśród nich m. in.: konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku Myrona Jankiwa, posła RP Mirona Sycza, wiceprezydenta Olsztyna Małgorzatę Bogdanowicz-Bartnikowską, doradcę wojewody Joannę Wańkowską-Sobiesiak, burmistrza Kętrzyna Krzysztofa Hećmana, doradcę marszałka sejmiku warmińsko-mazurskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych Marka Wiktora Leyka, przewodniczącego nieżyńskiej rady rejonowej w obwodzie czernichowskim Oleha Buzuna, sekretarza Gminy Kętrzyn Marka Olszewskiego, przedstawiciela starosty kętrzyńskiego Irenę Hadziewicz, duchownych cerkwi greckokatolickiej oraz publiczność.

- Kętrzyńskie święto ukraińskiego folkloru ma specyficzny charakter - takimi słowami rozpoczął swoje przemówienie poseł Miron Sycz. - Tutaj przyjeżdżają ludzie z całego regionu Polacy i Ukraińcy, by podziwiać ukraińskie pieśni i tańce ludowe. Przyjeżdżają również po to, by spotkać się, porozmawiać, kupić literaturę czy wyroby ukraińskiego rękodzielnictwa - dodał.

Kolejny z zaproszonych gości, konsul Myron Jankiw zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie skrzyni w ukraińskiej tradycji. Właśnie w niej przetrzymywano dawniej to co najcenniejsze. Dzisiaj tym skarbem jest ukraiński folklor. M. Jankiw złożył podziękowanie władzom lokalnym, a w szczególności burmistrzowi miasta za pomoc w organizacji imprezy.

Pozdrowienia od sejmiku województwa oraz komisji mniejszości narodowychi etnicznych przekazał obecnym Marek Wiktor Leyk.

W związku z 65. rocznicą Akcji ,,Wisła” i 70. rocznicą tragicznych wydarzeń na Wołyniu przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Rady Koordynacyjnej ZUwP Stefan Migus zaproponował, by minutą ciszy uczcić pamięć ofiar konfliktów polsko-ukraińskich.

Następnie głos zabrał burmistrz miasta Krzysztof Hećman. W swojej wypowiedzi podkreślił, że siłą każdego narodu jest jedność, wytrwałość oraz wiara. Tych cech i wartości życzył Ukraińcom. Odniósł się również do bolesnych momentów w relacjach polsko-ukraińskich. - Bez znajomości przeszłości nie można zbudować przyszłości. Należy znać swoją historię, ale również trzeba umieć sobie wybaczać - zaznaczył burmistrz.

Po części oficjalnej rozpoczęła się pierwsza część koncertu, w której wzięły udział znane i lubiane zespoły takie jak: ,,Hariaczi sercia” i ,,Lisowa pisnia” z Bartoszyc, Zespół pieśni i tańca ,,Dumka” z Górowa Iławeckiego, kwartet ,,Horpyniuky” z Kaliningradu oraz duet ,,Switlycia” z Litwy.
Po godzinie 15 rozpoczęła się druga część jarmarku poświęcona 55-leciu audycji ukraińskich w Radiu Olsztyn, która była transmitowana na żywo na antenie rozgłośni regionalnej.

Myron Jankiw, Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jarosław Słoma oraz Joanna Wańkowska-Sobiesiak podziękowali Zarządowi Radia Olsztyn za propagowanie kultury ukraińskiej w eterze. Podziękowania złożyli na ręce prezesa Radia Olsztyn Mariusza Bojarewicza.

Ze swojej strony prezes wyraził wdzięczność za realizację audycji ukraińskich redaktorowi Stefanowi Migusowi oraz Jarosławie Chrunyk. Do podziękowań przyłączył się również dyrektor Państwowej Kompanii Radia i Telewizji w Równem Petro Midrihan.

Na scenie ponownie pojawili się artyści. Tym razem widzowie podziwiali występy grupy wokalnej ,,Rodyna” z Niżyna (Ukraina) , Zespołu pieśni i tańca ,,Osławiany” z Mokrego oraz kolektywów "Wesełynka” z Bartoszyc i "Spektrum” z Kandyt.

Zapytany o wrażenia z tegorocznego jarmarku, konsul generalny Myron Jankiw powiedział ŻK: ,,Tak wspaniały koncert wywołuje wiele pozytywnych wrażeń. Będąc daleko od Ukrainy możemy podziwiać ukraińskie pieśni i tańce. Jestem dumni z naszych rodaków.

Z drugiej strony tego typu kulturalne imprezy jednoczą Polaków i Ukraińców, młodych i starszych. Pomagają w pojednaniu polsko - ukraińskim”. Organizatorami regionalnego minifestiwalu byli: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Olsztynie, Kętrzyńskie Koło ZUwP, Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Radio Olsztyn.

Andrzej SydorKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB